archirama.pl

Wschodzące gwiazdy architektury: NEXT Architects

Bart Reuser, Marijn Schenk, Michel Schreinema-chers i John van de Water współtworzą znaną holenderską pracownię NEXT Architects. Ich projekty cechuje naładowanie budynków większą liczbą funkcji, niż było to pierwotnie zaplanowane. Ten hiperfunkcjonalizm znajduje uznanie nie tylko w Europie, NEXT ma już swój oddział w Pekinie  

NEXT Architects

Projekt miejskiego muzeum, Rotterdam, Holandia (we współpracy z Kossmann & de Jong exhibition architects), projekt: 2007

Fot: Archiwum NEXT Architects

Bart Reuser, Marijn Schenk, Michel Schreinema-chers i John van de Water założyli NEXT Architects po ukończeniu politechniki w Delft w 1999 roku. Nie zamierzali zaraz po dyplomie otwierać własnego biura, ale nadarzyła się taka okazja. Reuser: - W trakcie przygotowań do dyplomu robiliśmy rzeczy, które zyskały rozgłos. Najważniejszy był konkurs na temat przyszłego rozwoju Holandii, w którym zajęliśmy drugie miejsce. Wystąpiliśmy w telewizji, a to sprawiło, że otrzymaliśmy pierwsze zlecenia. Architekci przygotowali następnie „projekt metropolia”, w ramach którego odwiedzili dwadzieścia sześć miast na całym świecie, robiąc zdjęcia w siedemdziesięciu porównywalnych lokalizacjach.

Interesowała nas globalizacja i jej znaczenie dla architektury – wyjaśnia Schenk. Projekt ten przyczynił się między innymi do nawiązania przez architektów ważnych kontaktów w Chinach, co w 2004 roku doprowadziło do założenia filii biura w Pekinie.
Ich ostatnie prace w Holandii to most w Enschede (2006), dom w Wiel, przylegający do istniejącego monumentalnego gospodarstwa (2008) oraz nowa siedziba agencji reklamowej Wieden + Kennedy w dwóch historycznych, przypominających labirynt, połączonych domach w Amsterdamie (2008). Konstrukcja mostu czyni z niego cel sam w sobie, a nie tylko element komunikacji.

Dom w Wiel zaprojektowano tak, by stworzył całość z istniejącymi budynkami gospodarczymi i został włączony w plan zagospodarowania, odpowiadający różnym aspektom bogatej historii wiejskiej posiadłości. W przypadku agencji reklamowej, otwarto wnętrza dwóch budynków, wstawiając w nie szklane piony – wykorzystywane do spotkań i prezentacji – biegnące przez wszystkie piętra. Uzyskano w ten sposób większą przejrzystość bez utraty powierzchni użytkowej.

Architekci proszeni o określenie wspólnego mianownika ich prac odpowiadają: Naładowanie obiektów większą liczbą funkcji, niż było to pierwotnie zaplanowane. Rzeczywiście, to właśnie cechuje ich projekty.

Źródło: "Architektura- murator" 5/2008
Autor: Arthur Wortmann, redaktor „Mark”
Zdjęcia: Archiwum NEXT Architects
Data publikacji: 7.06.2011 09:45

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!