archirama.pl

Wschodzące gwiazdy architektury: Oleg Drozdow

Najciekawszym przedstawicielem młodego pokolenia architektów ukraińskich jest charkowski projektant Oleg Drozdow. Nawet dla młodego twórcy najważniejsze są realizacje. Drozdow je ma. Na tle barwnego i często prowincjonalnego budownictwa ukraińskiego są lakoniczne, śmiałe i pełne życia

Oleg Drozdow

Centrum handlowo-biurowe More City Mall, Odessa, Ukraina, projekt: 2007

Fot: Archiwum Olega Drozdowa

Jednak najważniejsze w procesie projektowym tego architekta jest podejście analityczne, co powoduje, że jego maniera kojarzona jest z północnoeuropejską szkołą architektury. W pierwszym etapie projektowym dokładnie analizuje sytuację wyjściową, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie, które następnie opracowuje wykorzystując elementy charakterystyczne dla estetyki minimalizmu.
Projekt przypomina układankę geometryczną, którą architekt przedstawia inwestorowi oraz instytucjom zatwierdzającym. Zakwestionowanie optymalnego rozwiązania zaproponowanego przez architekta jest trudne bez konkretnego, szczegółowego uzasadnienia.

Drozdow najwięcej buduje w rodzimym Charkowie, mieście z najżywszą na Ukrainie tradycją modernistyczną. Na drugim miejscu, pod względem liczby realizacji, znajduje się kosmopolityczna Odessa. Dopiero na trzecim Kijów, z jego rynkiem budowlanym rządzącym się skomplikowanymi regułami.

Drozdow projektuje również poza granicami Ukrainy. Uważany jest za jednego z dziesięciu najlepszych architektów w kraju. Do najważniejszych jego realizacji należą: centra handlowo-biurowe Ave Plaza i budynek biurowy Platinum w Charkowie, Multipatio i More City Mall w Odessie. Jest on zdobywcą I nagrody w kategorii Wnętrze Komercyjne Konkursu Wnętrze Roku (2002) oraz laureatem Narodowego Konkursu Architektów Sozidanie w kategorii Realizacja (2003).

Źródło: "Architektura- murator" 5/2008
Autor: Borys Jerofalow, redaktor naczelny „A+C”
Zdjęcia: Archiwum Olega Drozdowa
Data publikacji: 7.06.2011 11:50

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!