archirama.pl

Wschodzące gwiazdy architektury: Studio UP

Lea Pelivan i Toma Plejić ze Studia UP – to dziś najzdolniejsi chorwaccy architekci. Ich najbardziej znane dzieło, gimnazjum 46º 09' E w chorwackiej Koprzywnicy, otrzymało wyróżnienie Miesa van der Rohe 2009, przyznawane za najwybitniejsze współczesne realizacje architektoniczne w Europie

Studio UP

Budynek gimnazjum, Koprivnica, Chorwacja, I nagroda konkursowa, realizacja: 2007. Obiekt otrzymał wyróżnienie Miesa van der Rohe 2009, przyznawane za najwybitniejsze współczesne realizacje architektoniczne w Europie

Fot: Robert Leš

Na skutek niepokojów politycznych i ekonomicznych, od końca lat osiemdziesiątych do początków XXI wieku nowatorska architektura w Chorwacji była zepchnięta na margines rzeczywistości społecznej. Niemniej tradycja współczesnej kultury architektonicznej oraz utopijna wiara w architekturę jako motor postępu społecznego nie zniknęły. Chorwaccy architekci młodego pokolenia, w którym najbardziej twórczymi sąstarają się przełożyć modernistyczne utopijne projekty na heterotopijne podejście zbliżone do zasad „praktyk projekcyjnych” oraz, nawet w kontekście tradycyjnym, stworzyć architekturę znaczącą w sensie społecznym i kulturowym.

Niemal wszystkie rozwiązania Studia UP cechuje ambicja, by założenia projektowe zrealizować w formie metropolitalnego gestu, jednoznacznie odnoszącego się do czasu, w którym powstaje. Architekci interpretują założenia w sposób konkretny, starając się osiągnąć czytelność przestrzenną i strukturalną. Tak powstają obiekty tworzące własny kontekst – zarówno przez ich rzeczywistą obecność, jak i sposób przedstawienia wydarzeń zachodzących w budynku. Staranność, z jaką Studio UP traktuje każdy budynek jako indywidualny architektoniczny artefakt, prowadzi do specyficznej, kontrolowanej spektakularności ich rozwiązań. Dotyczy to projektów niezrealizowanych, ale też jedynego większego dotychczas zrealizowanego – szkoły średniej w Koprivnicy, zaplanowanej jako połączenie instytucji publicznej i oświatowej, rodzaj społecznego kondensatora. Właśnie ten obiekt jest przykładem umiejętnego prowadzenia przez architektów całości koncepcji – od idei przez metodę projektową, po wykonanie, w procesie drobiazgowego i pełnego koncentracji tworzenia. Z tego powodu wszystkie konstrukcyjne elementy budynku składają się na architektoniczny organizm, w którym inżynieria i estetyka są zharmonizowane i zintegrowane. Oczywiście radykalne podejście do organizacji przestrzeni niesie ryzyko zastosowania rozwiązań, które są wciąż niezbadane i niesprawdzone. To jednak cecha licznych awangardowych i neoawangardowych eksperymentów w historii architektury.

Członkowie Studia UP należą do czołowych twórców i badaczy architektury w Chorwacji. Jako zwolennicy heterotopii, są też promotorami kultury architektonicznej, nie tylko w lokalnym, ale i w szerszym, międzynarodowym kontekście.

Źródło: "Architektura- murator" 5/2008
Autor: Maroje Mrduljaš, redaktor „Oris”
Zdjęcia: Archiwum Studio UP, Robert Leš
Data publikacji: 7.06.2011 11:33

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!