archirama.pl

Wschodzące gwiazdy architektury: Baukuh

Baukuh to intrygujące włoskie biuro architektoniczne, które z dezynwolturą podchodzi do spraw estetyki. Ich projekty są neutralne i proste, ale nie nijakie. Jakość formalna kryje się w głębokiej intelektualnej podbudowie każdego projektu

Baukuh

Projekt hotelu, Palmira, Syria, projekt: 2007

Fot: Archiwum Baukuh

Baukuh jest biurem architektonicznym składającym się z sześciu osób. Impulsem do jego powstania było zwycięstwo w dwóch konkursach Europan (Amsterdam i Budapeszt). Fakt, że składa się z wielu osób wpływa na działalność pracowni – pozwala robić wiele projektów w jednym czasie i zmusza do rozwiązań akceptowanych przez wszystkich jej członków, niezależnie od osobistych upodobań

Ta sytuacja prowadzi do swoistego klasycyzmu Baukuhu. Konieczność przedstawienia, przedyskutowania i zaakceptowania przez cały zespół każdego projektu prowokuje do poszukiwań analogii, precedensów, do analizowania przykładów z przeszłości. Baukuh odnosi się do ogromnej inwencji twórczej współczesnej produkcji architektonicznej, starając się tworzyć architekturę otwartą i przystępną, łatwą w realizacji, zrozumiałą i inspirującą dla innych.

Neutralność stylistyczna, która towarzyszy temu klasycyzmowi, ułatwia architektom konfrontowanie się z nietypowymi warunkami, kierując ich uwagę ku obszarom zapomnianym. W ciągu trzech lat swej działalności Baukuh zaprojektował małe budynki w Albanii, duże obiekty dla włoskiej prowincji, parki wodne w Syrii. Ta chłodna kalkulacja widoczna jest również w wielkich, pedantycznych projektach, które biuro wykonuje na wystawy i konkursy (aksonometria obszarów archeologicznych w Rzymie wyróżniona na III Międzynarodowym Biennale Architektury w Rotterdamie, mapa Wenecji na ostatni konkurs ogłoszony przez „2G”, widok Pavii z lotu ptaka w projekcie konkursowym nagrodzonym w 2007 roku). Architekci rozwiązują zagadnienia projektowe w sposób globalny. Jednakże logika przyjętych z góry wzorców interpretacyjnych nie spłaszcza złożoności rozwiązań architektonicznych.

Źródło: "Architektura- murator" 5/2008
Autor: Halina Kralowa, Stefano Boeri, redaktor naczelny „Abitare”
Zdjęcia: Archiwum Baukuh
Data publikacji: 6.06.2011 16:28

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!