Dom we Włoszech
Włoskie krajobrazy są uznawane za wyjątkowe nie tylko ze względu na światowej klasy zabytki architektury, kościoły czy pałace. Charakterystyczny pejzaż wiele zawdzięcza tradycyjnej architekturze. Nic dziwnego, że pejzaż wielu włoskich regionów podlega ochronie. Niełatwo uzyskać zgodę na wybudowanie nowej bryły w historycznym miasteczku, a przepisy ograniczają wysokość budynku, wskazują dopuszczalne rodzaje pokrycia dachu czy kolorystykę. Z punktu widzenia turysty czy konserwatora to doskonałe rozwiązanie, chroniące włoskie miasta przed chaosem, niestety dość typowym dla Polski.
Co dzieje się, kiedy przyszły właściciel domu chciałby mieszkać inaczej? Z taką sytuacją spotkali się projektanci z pracowni architektonicznej Tissellistudio.
Współczesna architektura to problem?
Inwestor oczekiwał od architektów parterowego domu o współczesnym charakterze, prostego, jednokondygnacyjnego budynku. Działka budowlana znajduje się jednak w miejscowości Bertinoro w środkowych Włoszech. Lokalny plan zagospodarowania precyzyjnie określa charakterystykę budynków mieszkalnych w regionie. Dom powinien być dwukondygnacyjny, przekryty dwuspadowym dachem. Dachówka i otynkowana elewacja o określonej przez przepisy kolorystyce sprawia, że nowy budynek wpisuje się w tradycyjne otoczenie. Zleceniodawca projektu oczekiwał zupełnie innego obiektu. Architekci znaleźli kompromisowe rozwiązanie. Nowy obiekt nawiązuje bryłą nie do starych domów, tylko do budynków gospodarczych. Wiele takich obiektów doczekało się rewitalizacji i zaadaptowania do celów mieszkalnych, tym razem chodziło jednak o bryłę wznoszoną od podstaw.
Wzorem dla nowego domu stał się kurnik. Oczywiście, nie kurnik-komórka, ale duży, wydłużony obiekt. Architektom udało się uzyskać niezbędne zezwolenia, budowa domu rozpoczyna się w czerwcu 2015.
Nowa bryła
Obszerny dom ma prostą bryłę. Wybudowany został na planie prostokąta o dłuższym boku długosci 40 metrów. Całość przekryta została dwuspadowym dachem. Od południa elewacja jest w całości przeszklona, by wyeksponować otaczający dom krajobraz. Latem taka szklana ściana mogłaby wprowadzać do wnętrza zbyt wiele ciepła. Mieszkańców chroni przed tym wspornikowy okap dachu, przykrywający portyk od strony południowej. Portyk umożliwia bezpośrednie wyjście do ogrodu z każdego pomieszczenia. Oświetlenie można regulować za pomocą systemu ruchomych paneli. Projektanci traktują go jako integralną część projektu. W konfiguracji otwartej panele w ciągu dnia podwajają powierzchnię zewnętrznych tarasów, w nocy natomiast scalają pierwotną bryłę budynku.
We wnętrzu strefa dzienna o powierzchni przeszło 100 mkw została podzielona na dwie części. Pierwsza z nich to kuchnia z jadalnią, obok znajduje się salon. Projektanci wydzieli też obszerne przestrzenie prywatne. Całkowita powierzchnia budynku to 490 mkw.
Projekt nominowany był w konkursie architektonicznym The Plan Awards 2015 podczas EXPO 2015 w Mediolanie.