Architektura
ARCHITEKTURA

Współczesna architektura Ameryki Łacińskiej. Wystawa

  • Komentarze

Architektura współczesna w Ameryce Łacińskiej: MoMa

Banco de Londres y América del Sur, Buenos Aires, Argentyna, 1959-1966. Fot. © Archivo Manuel Gomez Piñeiro, Cortesía de Fabio Grementieri, materiały prasowe MoMa

Fot: materiały prasowe MoMa

Przegląd najważniejszych brył w architekturze Ameryki Łacińskiej XX wieku – od wielkich projektów po budynki jednorodzinne. Wystawa w Museum of Modern Art w Nowym Jorku

W nowojorskim Museum of Modern Art (MoMa) została właśnie otwarta drugi w historii muzeum wystawa poświęcona współczesnej architekturze Ameryki Łacińskiej.
W 1955 roku muzeum pokazywało gwałtowne zmiany, zachodzące w Ameryce Łacińskiej po II Wojnie Światowej. Nowe, futurystyczne bryły budynków powstawały błyskawicznie, a nowa architektura towarzyszyła gwałtownym zmianom politycznym i społecznym. W 60. rocznicę tej ważnej wystawy, muzeum wraca do tematu, przedstawiając panoramę poglądów, projektów i realizacji z lat1955 - 1980. Przegląd obejmuje ogromny i zróżnicowany obszar, od Kuby i Meksyku po południowe krańce kontynentu.
Kuratorzy mieli więc do dyspozycji morze materiałów. Wystawa to solidny zbiór rysunków architektonicznych, makiet, fotografie i materiałów filmowych.
Punktem wyjścia stała się prezentacja kilku projektów poprzedzających 1955 rok – budowa kampusów uniwersyteckich w Mexico City i Karakas oraz Brasilii, nowej brazylijskiej stolicy. Główne wątki poruszane przez kuratorów to problemy innowacji, modernizacji i rozwoju na tle dynamicznie się zmieniających uwarunkowań politycznych i ekonomicznych.
 
Wystawie towarzyszą dwie główne publikacje, katalog i antologia tekstów przetłumaczonych z języków hiszpańskiego i portugalskiego. Ponadto w czasie trwania wystawy odbywać się będą wykłady i dyskusje, poświęcone m.in. niekontrolowanemu rozrostowi amerykańskich miast, problemowi slumsów i współczesnej architektury mieszkaniowej w poszczególnych krajach Ameryki Łacińskiej.Latin America in Construction: Architecture 1955–1980
29 marca – 19 lipca 2015
Museum of Modern Art ((MoMa), Nowy Jork, USA

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.