archirama.pl

Współczesna architektura Ameryki Łacińskiej. Wystawa

Przegląd najważniejszych brył w architekturze Ameryki Łacińskiej XX wieku – od wielkich projektów po budynki jednorodzinne. Wystawa w Museum of Modern Art w Nowym Jorku

Architektura współczesna w Ameryce Łacińskiej: MoMa

Banco de Londres y América del Sur, Buenos Aires, Argentyna, 1959-1966. Fot. © Archivo Manuel Gomez Piñeiro, Cortesía de Fabio Grementieri, materiały prasowe MoMa

Fot: materiały prasowe MoMa

W nowojorskim Museum of Modern Art (MoMa) została właśnie otwarta drugi w historii muzeum wystawa poświęcona współczesnej architekturze Ameryki Łacińskiej.
W 1955 roku muzeum pokazywało gwałtowne zmiany, zachodzące w Ameryce Łacińskiej po II Wojnie Światowej. Nowe, futurystyczne bryły budynków powstawały błyskawicznie, a nowa architektura towarzyszyła gwałtownym zmianom politycznym i społecznym. W 60. rocznicę tej ważnej wystawy, muzeum wraca do tematu, przedstawiając panoramę poglądów, projektów i realizacji z lat1955 - 1980. Przegląd obejmuje ogromny i zróżnicowany obszar, od Kuby i Meksyku po południowe krańce kontynentu.
Kuratorzy mieli więc do dyspozycji morze materiałów. Wystawa to solidny zbiór rysunków architektonicznych, makiet, fotografie i materiałów filmowych.
Punktem wyjścia stała się prezentacja kilku projektów poprzedzających 1955 rok – budowa kampusów uniwersyteckich w Mexico City i Karakas oraz Brasilii, nowej brazylijskiej stolicy. Główne wątki poruszane przez kuratorów to problemy innowacji, modernizacji i rozwoju na tle dynamicznie się zmieniających uwarunkowań politycznych i ekonomicznych.
 
Wystawie towarzyszą dwie główne publikacje, katalog i antologia tekstów przetłumaczonych z języków hiszpańskiego i portugalskiego. Ponadto w czasie trwania wystawy odbywać się będą wykłady i dyskusje, poświęcone m.in. niekontrolowanemu rozrostowi amerykańskich miast, problemowi slumsów i współczesnej architektury mieszkaniowej w poszczególnych krajach Ameryki Łacińskiej.



Latin America in Construction: Architecture 1955–1980
29 marca – 19 lipca 2015
Museum of Modern Art ((MoMa), Nowy Jork, USA

Autor: KZ
Zdjęcia: materiały prasowe MoMa
Data publikacji: 30.03.2015 13:45

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!