Architektura
ARCHITEKTURA

Współczesna architektura Azji po katastrofie

  • Komentarze

Konkurs architektoniczny - nowe domy dla Nepalu

Konkurs architektoniczny - odbudowa Nepalu

Fot: www.ikuku.cn

Wielkie trzęsienie ziemi w Nepalu dotknęło przeszło 6 milionów osób i zostawiło kraj w ruinie. Nowa platforma architektoniczna ma pomóc w odbudowie

Konkurs architektoniczny

GARS-NEPAL.TEBIT Earthquake Emergency to konkurs architektoniczny, ale też próba założenia platformy która mogłaby pomóc mieszkańcom Nepalu. Architekci z całego świata zaproszeni zostali przez chińskich organizatorów do nadsyłania projektów przydatnych w czasie wielkiej odbudowy w kraju ubogim i trudno dostępnym.

Projekty zgłaszać można w kilku kategoriach, począwszy od schronów potrzebnych zwłaszcza w pierwszym okresie po katastrofie, przez tymczasowe szkoły, szpitale i przedszkola, po budynki mieszkalne. Obiekty powinny być tanie i proste w budowie. Organizatorzy zalecają wykorzystanie lokalnych, dostępnych na miejscu materiałów, albo produktów lekkich, łatwych w transporcie. Ze względów na zagrożenie pożarem i trudności w opanowaniu rozprzestrzenianiu się ognia w ciasnej zabudowie tradycyjnych miast Nepalu, materiały powinny być niepalne. Budynki mogą mieć najwyżej dwie kondygnacje.

Sugerowane jest też odniesienie się do lokalnej tradycji architektonicznej, jak i wykorzystanie nowych rozwiązań, poprawiających komfort życia mieszkańców i ich bezpieczeństwo. Możliwe zagrożenia to nie tylko ogień, ale też niebezpieczne zwierzęta (węże, roznoszące choroby insekty).

Na autorów najlepszych prac czekają nagrody. Dwie równorzędne główne nagrody w wysokości 20 000 dolarów każda trafią do autorów dwóch typów budynków. Pierwszy z nich to obiekty wznoszone natychmiast po katastrofie, drugie – nieco później, w czasie odbudowy zniszczonych miast i wsi.
Więcej informacji: www.ikuku.cn/competition

przeczytaj rowniez
Autor: KZ
Zdjęcia: www.ikuku.cn
Data publikacji: 3.06.2015 12:39
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.