archirama.pl

Współczesna architektura Azji po katastrofie

Wielkie trzęsienie ziemi w Nepalu dotknęło przeszło 6 milionów osób i zostawiło kraj w ruinie. Nowa platforma architektoniczna ma pomóc w odbudowie

Konkurs architektoniczny - nowe domy dla Nepalu

Konkurs architektoniczny - odbudowa Nepalu

Fot: www.ikuku.cn

Konkurs architektoniczny

GARS-NEPAL.TEBIT Earthquake Emergency to konkurs architektoniczny, ale też próba założenia platformy która mogłaby pomóc mieszkańcom Nepalu. Architekci z całego świata zaproszeni zostali przez chińskich organizatorów do nadsyłania projektów przydatnych w czasie wielkiej odbudowy w kraju ubogim i trudno dostępnym.

Projekty zgłaszać można w kilku kategoriach, począwszy od schronów potrzebnych zwłaszcza w pierwszym okresie po katastrofie, przez tymczasowe szkoły, szpitale i przedszkola, po budynki mieszkalne. Obiekty powinny być tanie i proste w budowie. Organizatorzy zalecają wykorzystanie lokalnych, dostępnych na miejscu materiałów, albo produktów lekkich, łatwych w transporcie. Ze względów na zagrożenie pożarem i trudności w opanowaniu rozprzestrzenianiu się ognia w ciasnej zabudowie tradycyjnych miast Nepalu, materiały powinny być niepalne. Budynki mogą mieć najwyżej dwie kondygnacje.

Sugerowane jest też odniesienie się do lokalnej tradycji architektonicznej, jak i wykorzystanie nowych rozwiązań, poprawiających komfort życia mieszkańców i ich bezpieczeństwo. Możliwe zagrożenia to nie tylko ogień, ale też niebezpieczne zwierzęta (węże, roznoszące choroby insekty).

Na autorów najlepszych prac czekają nagrody. Dwie równorzędne główne nagrody w wysokości 20 000 dolarów każda trafią do autorów dwóch typów budynków. Pierwszy z nich to obiekty wznoszone natychmiast po katastrofie, drugie – nieco później, w czasie odbudowy zniszczonych miast i wsi.
Więcej informacji: www.ikuku.cn/competition

Autor: KZ
Zdjęcia: www.ikuku.cn
Data publikacji: 3.06.2015 12:39

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!