Architektura
ARCHITEKTURA

Współczesna architektura Europy: pięć sal koncertowych

  • Komentarze

Najlepsze ssale koncertowe Europy. Współczesna architektura i muzyka

Architektura muzyką przestrzeni. Pięć niezwykłych sal koncertowych Europy

Fot: Edgar Bąk

Filharmonia w Szczecinie i miesięcznik „Architektura-murator” zapraszają na wystawę Architektura muzyką przestrzeni. Robert Konieczny (KWK Promes) zaprojektował aranżację wystawy


Filharmonia w Szczecinie wśród najlepszych

W 2015 roku budynek Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zaprojektowany przez architektów ze Estudio Barozzi Veiga zdobył jedną z najważniejszych nagród architektonicznych na świecie, Mies van der Rohe Award. Nagroda po raz pierwszy przyznana została budynkowi zrealizowanemu w Polsce. To niecodzienne wyróżnienie stało się to impulsem do zorganizowania wystawy poświęconej najlepszym nowym obiektom związanym z muzyką.
Wystawa Architektura muzyką przestrzeni to architektoniczna analiza pięciu wybitnych, zrealizowanych w ostatnich latach sal koncertowych Europy, budynków znajdującym się w Szczecinie, Oslo, Blaibach, Reykjaviku oraz Porto.
Autorzy wystawy przedstawiają obiekty równocześnie z dwóch perspektyw, z punktu widzenia krytyka architektury i artysty. Równolegle z opisami i dokumentacją przygotowane zostały działania artystyczne.

Architektura wnętrz

Projekt wystawy przygotował Robert Konieczny (KWK Promes). Architekt jest też autorem sąsiadującego z Filharmonią w Szczecinie Centrum Dialogu Przełomy. Centrum ulokowane zostało pod powierzchnią placu, nowej przestrzeni publicznej tworzącej ramę dla białej bryły filharmonii. 


Architektura muzyką przestrzeni. Pięć niezwykłych sal koncertowych Europy
Kurator: Ewa P. Porębska
Projekt wystawy architektonicznej, grafika: Robert Konieczny - KWK Promes, Robert Konieczny, Roman Kaczmarczyk, Michał Lisiński
Konsultacja graficzna, plansza identyfikacyjna: Edgar Bąk
Projekt artystyczny: Jakby nic nie mogło spaść poza słońcem, Katarzyna Krakowiak. Współpraca: stereoko.tv, Michał Piskunowicz, akustyka: Ralf Meinz
Koordynator: Kamila Sędzicka
Współpraca kuratorska: Katarzyna Szadkowska, Tomasz Żylski
Opisy obiektów: Agnieszka Skolimowska, Tomasz Żylski
Organizator:  Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Współorganizator: miesięcznik „Architektura-murator”
Miejsce wystawy: ul. Małopolska 48, Szczecin
Wernisaż: 22 czerwca 2016 godzina 20:00
Wystawa czynna: 23 czerwca – 10 września 2016

przeczytaj rowniez
Autor: KZ
Zdjęcia: Edgar Bąk
Data publikacji: 15.06.2016 13:33
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.