Współczesna architektura i stare wino
Informacje o Euro 2016 dominowało wśród wieści z Francji, tymczasem niedaleko jednego ze stadionów Euro została oddana do użytku nowa efektowna bryła. Wielka złota wieża w Bordeaux to La Cité du Vin, nowe centrum kulturalne promujące francuską kulturę wina. Sam region Bordeaux to około 8000 winiarskich posiadłości, wieki tradycji i wina należące do najwyżej cenionych na świecie. Producenci dbają o markę regionu, a promując wino sięgają po nowe środki. Jednym z zabiegów promocyjnych stało się otwarcie centrum wina, na wpół muzeum, na wpół parku rozrywki. W budynku organizowane są wystawy, pokazy filmowe, zajęcia edukacyjne – jak w większości nowych instytucji muzealnych; podobny model funkcjonowania ma przyjąć planowane Muzeum Wódki w Warszawie. Poza częścią ekspozycyjną jest winiarnia i restauracja.
Zarząd nowej instytucji spodziewa się 450 000 turystów rocznie. Wpływy ze sprzedaży biletów, wynajmu audytorium i sprzedaży regionalnych wyrobów mają pokryć większość kosztów, szacowanych na 12 mln euro rocznie.
Bryła budynku
Charakterystyczna bryła zaprojektowana została przez biuro XTU Architects. Gmach to kolejny europejski blob; dolna część budynku jest zbliżona kształtem do toroidu. Jeden z krańców “obwarzanka” wznosi się ku górze, drugi miękko się obniża. W środku bryła zapada się w studnię- dziedziniec. Całość pokryta została szklanymi, metalicznie lśniącymi panelami. Główna bryła płynnie przechodzi w krępą, obłą wieżę. Na jej szczycie, na wysokości 55 metrów usytuowano taras. Widać z niego miasto, pobliskie winnice i rzekę Garonnę. Zdaniem projektantów i inwestorów bryła kojarzy się z winem, jego “fakturą” i sposobem, w jaki wypełnia naczynie.
Rewitalizacja
Budynek powstał na terenach poprzemysłowych. W XX wieku znajdowały się na nich zakłady hutnicze, a rzeka i kanały i ułatwiały transport. Obecnie nadrzeczne tereny stały się nową dzielnicą mieszkaniową, Bassins. Zlokalizowany nad brzegiem budynek wygląda efektownie zwłaszcza od strony wody, nic nie zasłania jego bryły. Taka lokalizacja oznaczała jednak konieczność specjalnego przygotowania gruntu. Budynek został wsparty na 300 palach wbitych w grunt na 30 metrów.
Szkło na elewacji
Zakrzywiona powierzchnia elewacji ma złocistą barwę. Została zbudowana z dziewięciuset paneli o różnym stopniu wygięcia, różnej wielkości i kształcie. Płaszczyzny zostały pokryte sitodrukiem w 20 wzorach. Parametryczne projektowanie umożliwiło zaprojektowanie indywidualnie ukształtowanych paneli, każdy jest inny. Przeszklenia wykonane zostały z pokrytego sitodrukiem szkła Guardian SunGuard® Solar Gold 20. Projektantom zależało na pogodzeniu przeciwieństw; z zewnątrz szyby miały odbijać światło na złoto, ale od środka elewacja miała być jak najbardziej przezroczysta, a kolory niezafałszowane.
Architektura wnętrz
Najważniejszą przestrzenia obiektu jest wystawa stała ulokowana na pierwszym piętrze. Pod skomplikowanymi krzywiznami sufitów „rosną” stylizowane krzewy różnych odmian winorośli. Kolejne eksponaty i ekrany ukryto w kapsułach przypominających kształtem butelki i beczki. Jest symulator łodzi, wiozącej pasażerów przez różne regiony, a przede wszystkim przez historię wina. O swoich ulubionych gatunkach opowiadają aktorzy przebrani za postaci historyczne, polityków i naukowców. Niektóre obiekty są zaskakujące – trąbki wygięte jak części starych patefonów okazują się organami zapachowymi. W niedalekim barze można spróbować wina – co samo w sobie nie jest może niczym niezwykłym, ale wrażenie robi długość listy z 800 różnymi pozycjami.
Centrum wina jest otwarte dla zwiedzających od 1 czerwca 2016.
La cité du Vin (Miasto Wina)
Lokalizacja: Quai de Bacalan, Bordeaux, Francja
Projekt: XTU Architects, Anouk Legendre, Nicolas Desmazières
Współpraca: Coveris
Inwestor: gmina Bordeaux
Szkło: Guardian Glass Europa
Rozpoczęcie budowy: 2013
Oficjalne otwarcie: czerwiec 2016
Powierzchnia: 13 350 mkw
Powierzchnia elewacji: ok. 2700 mkw
Kubatura: ok. 9000 m3
Maksymalna wysokość: 55 metrów
Koszt inwestycji: ok. 81 mln euro
