Architektura
ARCHITEKTURA

Współczesna architektura Francji: La Cité du Vin

 • Komentarze

Co zobaczyć w Bordeaux? La Cité du Vin

Bryła nowego centrum La Cité du Vin

Fot: Guardian, materiały prasowe
 • Co zobaczyć w Bordeaux? La Cité du Vin
 • Przezroczyste i złote pasy na elwacji La cité du Vin
 • Sufit ze szklanych butelek. Architektura wnętrz La cité du Vin
 • Pokryta złocistym szkłem elewacja La cité du Vin w Bordeaux

Bordeaux chce mieć swoją ikonę architektury – obła bryła La Cité du Vin to centrum kultury, muzeum wina i punkt widokowy w jednym obiekcie

Współczesna architektura i stare wino

Informacje o Euro 2016 dominowało wśród wieści z Francji, tymczasem niedaleko jednego ze stadionów Euro została oddana do użytku nowa efektowna bryła. Wielka złota wieża w Bordeaux to La Cité du Vin, nowe centrum kulturalne promujące  francuską kulturę wina. Sam region Bordeaux to około 8000 winiarskich posiadłości, wieki tradycji i wina należące do najwyżej cenionych na świecie. Producenci dbają o markę regionu, a promując wino sięgają po nowe środki. Jednym z zabiegów promocyjnych stało się otwarcie centrum wina, na wpół muzeum, na wpół parku rozrywki. W budynku organizowane są wystawy, pokazy filmowe, zajęcia edukacyjne – jak w większości nowych instytucji muzealnych; podobny model funkcjonowania ma przyjąć planowane Muzeum Wódki w Warszawie. Poza częścią ekspozycyjną jest winiarnia i restauracja.
Zarząd nowej instytucji spodziewa się 450 000 turystów rocznie. Wpływy ze sprzedaży biletów, wynajmu audytorium i sprzedaży regionalnych wyrobów mają pokryć większość kosztów, szacowanych na 12 mln euro rocznie.

Bryła budynku

Charakterystyczna bryła zaprojektowana została przez biuro XTU Architects. Gmach to kolejny europejski blob; dolna część budynku jest zbliżona kształtem do toroidu. Jeden z krańców “obwarzanka” wznosi się ku górze, drugi miękko się obniża. W środku bryła zapada się w studnię- dziedziniec. Całość pokryta została szklanymi, metalicznie lśniącymi panelami. Główna bryła płynnie przechodzi w krępą, obłą wieżę. Na jej szczycie, na wysokości 55 metrów usytuowano taras. Widać z niego miasto, pobliskie winnice i rzekę Garonnę. Zdaniem projektantów i inwestorów bryła kojarzy się z winem, jego “fakturą” i sposobem, w jaki wypełnia naczynie.

Rewitalizacja

Budynek powstał na terenach poprzemysłowych. W XX wieku znajdowały się na nich zakłady hutnicze, a rzeka i kanały i ułatwiały transport. Obecnie nadrzeczne tereny stały się nową dzielnicą mieszkaniową, Bassins. Zlokalizowany nad brzegiem budynek wygląda efektownie zwłaszcza od strony wody, nic nie zasłania jego bryły. Taka lokalizacja oznaczała jednak konieczność specjalnego przygotowania gruntu. Budynek został wsparty na 300 palach wbitych w grunt na 30 metrów.

Szkło na elewacji


Zakrzywiona powierzchnia elewacji ma złocistą barwę. Została zbudowana z dziewięciuset  paneli o różnym stopniu wygięcia, różnej wielkości i kształcie. Płaszczyzny zostały pokryte sitodrukiem w 20 wzorach. Parametryczne projektowanie umożliwiło zaprojektowanie indywidualnie ukształtowanych paneli, każdy jest inny.  Przeszklenia wykonane zostały z pokrytego sitodrukiem szkła Guardian SunGuard® Solar Gold 20. Projektantom zależało na pogodzeniu przeciwieństw; z zewnątrz szyby miały odbijać światło na złoto, ale od środka elewacja miała być jak najbardziej przezroczysta, a kolory niezafałszowane.

Architektura wnętrz

Najważniejszą przestrzenia obiektu jest wystawa stała ulokowana na pierwszym piętrze. Pod  skomplikowanymi krzywiznami sufitów „rosną” stylizowane krzewy różnych odmian winorośli. Kolejne eksponaty i ekrany ukryto w kapsułach przypominających kształtem butelki i beczki. Jest symulator łodzi, wiozącej pasażerów przez różne regiony, a przede wszystkim przez historię wina. O swoich ulubionych gatunkach opowiadają aktorzy przebrani za postaci historyczne, polityków i naukowców. Niektóre obiekty są zaskakujące – trąbki wygięte jak części starych patefonów okazują się organami zapachowymi. W niedalekim barze można spróbować wina – co samo w sobie nie jest może niczym niezwykłym, ale wrażenie robi długość listy z 800 różnymi pozycjami.
Centrum wina jest otwarte dla zwiedzających od 1 czerwca 2016.


La cité du Vin (Miasto Wina)
Lokalizacja: Quai de Bacalan, Bordeaux, Francja
Projekt: XTU Architects, Anouk Legendre, Nicolas Desmazières
Współpraca: Coveris
Inwestor: gmina Bordeaux
Szkło: Guardian Glass Europa
Rozpoczęcie budowy: 2013
Oficjalne otwarcie: czerwiec 2016
Powierzchnia: 13 350 mkw
Powierzchnia elewacji: ok. 2700 mkw
Kubatura: ok. 9000 m3
Maksymalna wysokość: 55 metrów
Koszt inwestycji: ok. 81 mln euro

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.