archirama.pl

Współczesna architektura mieszkaniowa: cohousing

Mały dom – twierdza, oddzielony od otoczenia betonowym płotem, anonimowi sąsiedzi... Nie brzmi przyjemnie? Cohousing to interesująca alternatywa dla tradycyjnego budownictwa. Na debatę i architektoniczne warsztaty zaprasza Studenckie Koło Naukowe „AntyRAMA”

Małe mieszkanie z ogrodem, warsztatem, basenem? Cohousing we współczesnej polskiej architekturze

Cohousing w Polsce

Fot: Studenckie Koło Naukowe „AntyRAMA”

Cohousing to w uproszczeniu forma wspólnego budowania i mieszkania. Wspólne życie może być tańsze i przyjemniejsze niż w tradycyjnym mieście, ale wymaga rozwiązywania wielu problemów. W niektórych krajach, zwłaszcza w Skandynawii, wspólnoty mieszkaniowe zakładane są przez seniorów. Równie dobrze może działać w zróżnicowanych, wielopokoleniowych grupach.

Wspólny warsztat, pralnia czy ogród może być nie tylko bardziej dostępny, ale i lepszy niż zaaranżowany na własną rękę. Wciąż jednak silne jest przekonanie, że Polacy nie potrafią angażować się w działanie lokalnej wspólnoty. Czy cohousing nad Wisłą jest możliwy?

Do dyskusji zaprasza Studenckie Koło Naukowe „AntyRAMA” przy Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Debata jest wydarzeniem otwartym, skierowanym do wszystkich zainteresowanych tematyką cohousingu, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc przewidziana jest rejestracja na stronie http://www.uczestnicy.pl/event/dyskusja---cohousing.
W spotkaniu wezmą uczestnicy studenckich warsztatów A<24:COHOUSING, eksperci z Fundacji „Cohabitat”, Fundacji „Napraw Sobie Miasto”, architekci, aktywiści miejscy i przedstawiciele Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Przedmiotem dyskusji będą dobre praktyki w zakresie projektowania dla wspólnoty i omówienie możliwości rozwoju cohousingu w Polsce. Debata rozpocznie się krótkimi prezentacjami prelegentów, następnie odbędzie się dyskusja z udziałem publiczności.

Debata A<24:COHOUSING
28 lutego godz.10.00 – 28 lutego godz. 13.00
Gliwickie Centrum Organizacji Pozarządowych, ul. Studzienna 6 w Gliwicach

Warsztaty studenckie

Studenckie Koło Naukowe „AntyRAMA” przy Politechnice Śląskiej w Gliwicach organizuje warsztaty A<24:COHOUSING. Jednodniowe warsztaty składają się z dwóch części, panelu dyskusyjnego i warsztatów projektowych. Po wydarzeniu planowane jest zorganizowanie wystawy prezentującej wyniki warsztatów.
Przedmiotem warsztatów będzie zaprojektowanie budynku dla wspólnoty cohousingowej w Gliwicach. Uczestnikami warsztatów będą studenci architektury z wydziałów z całej Polski. Udział w warsztatach jest darmowy, warunkiem uczestnictwa będzie przesłanie pracy na zadany temat.
Warsztaty podzielone będą na kilka etapów, których motywami przewodnimi będą: zagadnienia społeczne, interakcje wspólnoty z przestrzenią miejską, projektowanie architektoniczne przestrzeni ze szczególnym uwzględnieniem części wspólnych w obiekcie. Uczestnicy warsztatów wcielą się w użytkowników wspólnoty. Doradcami w całym procesie projektowania będą wykładowcy Politechniki Śląskiej w Gliwicach, socjologowie, architekci, artyści i aktywiści miejscy.
Planowanym rezultatem warsztatów jest przygotowanie pięciu konceptualnych projektów wspólnoty cohousingowej.
Planowana wystawa powarsztatowa odbędzie się 16 kwietnia 2015 w d10 concept store w Gliwicach.
 
Warsztaty A<24:COHOUSING
28 lutego – 1 marca 2015
Gliwickie Centrum Organizacji Pozarządowych, ul. Studzienna 6 w Gliwicach


Autor: KZ
Zdjęcia: Studenckie Koło Naukowe „AntyRAMA”
Data publikacji: 19.02.2015 14:15

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!