Architektura
ARCHITEKTURA

Współczesna architektura na czas kryzysu: dom odporny na tsunami i powodzie

  • Komentarze

Dom odporny na tsunami

Bryła z betonu, solidnie osadzona w gruncie, ma stać się bezpiecznym schronieniem nawet podczas tsunami

Fot: www.fdn-engineering.nl

Czy współczesna architektura może ratować przed skutkami zmian klimatu? Dom bezpieczny po holendersku

Holenderskie biuro FDN nominowane zostało do European Business Award za innowacyjne projekty budynków odpornych na powodzie.

Dla Holendrów zmiana klimatu to nie abstrakcja czy sprawa odległej przyszłości. Skutki powodzi w kraju położnym na terenach wydartych morzu mogą być katastrofalne. Holenderska firma FDN opracowuje rozwiązania dla problemów związanych ze zmianami klimatu i naturalnymi katastrofami na świecie. Wśród oferowanych przez firmę projektów są pływające falochrony, maszyny do generowania energii elektrycznej z ruchu fal, lekkie mosty które można zmontować w jeden dzień, mola z betonowych pływaków i inne.

Dom na wodzie

Holandia znana jest z mieszkalnych barek. Projektanci FDN przygotowują plany nie tylko dla domów na wodzie, ale też większych obiektów, takich jak pływający budynek straży pożarnej w Deventer (Niderlandy).

Jednym z najnowszych projektów jest Dom odporny na tsunami, zaprojektowany dla mieszkańców Azji Południowej. Solidna bryła z betonu ma stawić opór nawet bardzo silnym falom, a następnie dać bezpieczne schronienie mieszkańcom. Baterie słoneczne, zapasy wody i żywności powinny zdaniem projektantów uniezależnić mieszkańców od otoczenia podczas chaosu panującego po powodzi.  


Alternatywnym rozwiązaniem jest Dom amfibia, zaprojektowany na zamówienie kolumbijskiego rządu. Budynek ma lekką konstrukcję, zbudowany jest z tanich materiałów, szacunkowy koszt jednego domu to 20 000 zł. W przeciwieństwie do wspomnianego wcześniej budynku, Amfibia nie jest osadzona na solidnych betonowych palach. Na stałe spoczywa na ziemi, a w czasie powodzi zaczyna się unosić na wodzie jak tratwa, dzięki umieszczonym w podstawie pływakom. Na miejscu utrzymuje bryłę system kotwic. To z założebnia dom bezpieczny, ale raczej mały – 50 m kw powierzchni użytkowej.
Niestety, projekty te trudno na razie traktować jako alternatywę dla istniejącej zabudowy. Mimo starań o ograniczenie kosztu budowy, wydatek na bezpieczny dom wciąż przekracza możliwości mieszkańców najbardziej narażonych na powodzie rejonów. Zmiana klimatu może jednak nie pozostawić większych możliwości wyboru.

przeczytaj rowniez
Autor: KZ
Zdjęcia: www.fdn-engineering.nl
Data publikacji: 14.02.2015 16:13
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.