archirama.pl

Współczesna architektura na Litwie: Wyspa Nauki

Trzy pracownie nagrodzone w konkursie architektonicznym na projekt Narodowego Centrum Innowacji w Kownie, znanego jako Wyspa Nauki

Wyspa Nauki w Kownie. Wyniki konkursu architektonicznego

Trzy projekty nagrodzone w konkursie architektonicznym na projekt nowego Narodowe Centrum Innowacji w Kownie

Fot: http://competitions.malcolmreading.co.uk

Jak twierdzą organizatorzy, podobnego konkursu architektonicznego nie było w historii Litwy. Nadesłano na niego 144 zgłoszenia z czterdziestu czterech krajów, prace przygotowały znakomite biura architektoniczne. Nowa bryła ma stać się jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w Kownie i na całej Litwie. Nic dziwnego, że w ogłoszeniu wyników uczestniczył premier kraju.

Konkurs architektoniczny: nowa wyspa

Konkurs został rozstrzygnięty, ale wciąż nie wiadomo, jak będzie wyglądała Wyspa. Trzy biura architektoniczne otrzymały równorzędne nagrody. Zwycięzcami konkursu są SMAR Architecture Studio (Australia i Hiszpania),  SimpsonHaugh and Partners (Wielka Brytania) oraz Donghua Chen Studio (Chiny). Każdy z tych zespołów otrzyma po 15 00 euro, a przede wszystkim zaproszenie do negocjacji. Wybrana przez przedstawicieli miasta pracownia architektoniczna zaprojektuje nowy wielofunkcyjny obiekt, biorąc w ten sposób udział w transformacji Kowna. Dawny przemysłowy ośrodek od końca XX wieku zaczął się zmieniać w centrum edukacyjno-biznesowe Litwy. Miasto ze swoimi ośmioma uczelniami wyższymi jest uważane za najbardziej studenckie miasto w kraju. Budowa Narodowego Centrum Innowacji wpisuje się w ten nowy, dynamiczny wizerunek. Instytucja ma promować zrównoważony rozwój i łączenie nowych technologii z troską o środowisko naturalne. Przekładając to na bardziej potoczny język, chodzi o budowę czegoś w rodzaju Centrum Nauki Kopernik. Miejsca, w którym wiedza przekazywana jest w jak najbardziej atrakcyjny sposób, poprzez gry, interaktywne eksponaty i multimedia. Wystawy mają być równocześnie zrozumiałe dla dzieci i interesujące dla dorosłych. Przedstawiając podstawy różnych dziedzin wiedzy, twórcy Wyspy Nauki chcą budzić zainteresowanie najmłodszych. Długofalowym celem jest zainteresowanie nowego pokolenia nauką. Najlepiej, jeśli efektem inwestycji będzie nie tylko rozrywka, ale i wzrost liczny inżynierów oraz badaczy.

Współczesna architektura razy trzy

Każda z koncepcji różni się diametralnie od pozostałych. SMAR Architecture Studio proponuje „nieistniejący” budynek, z wielką przeszkloną ścianą, przezroczystą kopułą i ograniczonymi do minimum ścianami. Nocą bryła ma być podświetlona od środka, w dzień będzie można patrzeć na niebo, okoliczną zieleń i wodę. Dotąd podobne projekty realizowano przede wszystkim w małej skali, jako lekkie pawilony.
Biuro SimpsonHaugh and Partners zaprojektowało budynek eksponujący litewskie bogactwo narodowe, czyli wysokiej jakości drewno.
Projekt Donghua Chen Studio to najbardziej monumentalna bryła. Szeroka, przysadzista, góruje nad linią drzew. Jest najmniej zaskakująca, za to formuje wyrazista dominantę.
Władze miasta mają więc do wyboru trzy sposoby użytkowania cennej przestrzeni w centrum miasta. Która z nich wybiorą, ma się okazać w niedalekiej przyszłości.

Nowa bryła już wkrótce

Jeśli wierzyć zapowiedziom, tempo inwestycji zapowiada się imponująco. Pierwsze prace miałyby rozpocząć się już w 2017 roku, a oddanie budynku do użytkowania planowane jest na 2018 rok. Przypomnijmy – rozstrzygniecie konkursu nastąpiło jesienią 2016 roku, a przed wbiciem pierwszej łopaty trzeba jeszcze uzgodnić tysiące mniej lub bardziej spraw i zmienić wstępną koncepcję w projekt budowlany.

Autor: KZ
Zdjęcia: http://competitions.malcolmreading.co.uk, SMAR Architecture Studio, materiały konkursowe, SimpsonHaugh and Partners, materiały konkursowe, Donghua Chen Studio, materiały konkursowe
Data publikacji: 5.10.2016 13:06

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!