Architektura
ARCHITEKTURA

Współczesna architektura na przedmieściach. Dom w Żłobiźnie

 • Komentarze

Współczesna architektura Śląska: dom w Żłobiźnie

Współczesna architektura Śląska: dom w Żłobiźnie pod Wrocławiem 

Fot: JABRAARCHITECTS
 • Dom w Żłobiźnie, elewacja frontowa
 • Ceglana elewacja ze świetlikami w domu w Żłobiźnie
 • Dom w Żłobiźnie, gładkie zewnętrzne elewacje
 • Elewacja z glazurowanej cegły, bryła domu pod Wrocławiem projektu JABRAARCHITECTS
 • Dom w Żłobiźnie, patio z basenem
 • Współczesna architektura Śląska: dom w Żłobiźnie

Przedmieścia często kojarzą się z chaotyczną zabudową. Współczesna architektura niełatwo wpisuje się w takie otoczenie; dom w Żłobiźnie pod Wrocławiem to budynek skierowany do wnętrza działki

Modernistyczna architektura

Bryła zaprojektowanego przez JABRAARCHITECTS domu w podwrocławskiej Żłobiźnie jest prosta i nawiązuje do modernistycznych wzorów. Jednokondygnacyjny dom budowany jest w opozycji do otoczenia. Od zewnątrz – białe ściany i wysoki żywopłot, wewnątrz przeszklenia, basen i minimalistyczny ogród.   
Całą działkę o powierzchni 1800 metrów otacza wysoka, zielona ściana. Wolną przestrzeń wypełnia trawnik, nic więc nie konkuruje z białą bryłą samego budynku. Strefa wejściowa, a właściwie wjazdowa, bo to trasa dla samochodu jest najbardziej widoczna, została podkreślona. Sam wjazd do garażu projektanci ukryli w bocznej ścianie aby nadać frontowej elewacji bardziej reprezentacyjny charakter.

Widziana od zewnątrz, bryła domu jest zwarta i zamknięta, a to wrażenie pogłębiają jeszcze niewielkie okna. Wielkie szyby panoramicznych okien otwierają się na wewnętrzne  patio z basenem. To kolejny dom-twierdza, przeznaczony dla inwestora kładącego nacisk na prywatność.

Biały dom: architektura wnętrz

Elewacje budynku są białe. Gładkie płaszczyzny ścian sąsiadują z powierzchniami ze szkliwionej cegły. Jednolitość ceglanych ścian przełamują niewielkie świetliki, ożywiające nocą elewacje.  Cała bryła jest geometryczna i chłodna w wyrazie, ogólny wyraz łagodzą detale z drewna. W centrum domu wyznaczono strefę dzienną, z kuchnią, jadalnią i salonem rozłożonymi wokół patio. Na osi północ – południe architekci zaprojektowali gabinet, łazienkę, pralnię z suszarnią, garderobę, spiżarnię i kotłownię. Sypialnie rodziców i dzieci zostały oddzielone i ulokowane w dwóch skrzydłach bryły. W części przeznaczonej dla rodziców powstanie sypialnia, łazienka, garderoba i saunę, zaś w części dla  dzieci dwie sypialnie i garderoba.

Polska architektura i przedmieścia

Dom powstaje na działce w podmiejskiej wsi. Z działką sąsiadują nowe domy, wzniesione według gotowych projektów; nie brakuje starych wiejskich budynków i zabudowań gospodarczych  - krótko mówiąc, typowa współczesna architektura polskiej wsi. Nowy budynek według projektantów ma kształtować wzory zabudowy polskich przedmieść. Czy tak się stanie, trudno powiedzieć, z pewnością jednak założenie odcina się od tradycyjnej, bardziej otwartej zabudowy wiejskiej.

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.