Bryła jak gwiazda
Kościół zaprojektowany przez architektów z pracowni Reiulf Ramstad Arkitekter góruje nad fiordem i liczącą pięć tysięcy mieszkańców wioską Knarvik na północ od Bergen. Wybudowany na szczycie wzgórza wydaje się jego zwieńczeniem. Geometryczna forma jest prosta, z ostrosłupem wierzy w narożniku i efektownym dachem. Elewacje pokryte zostały drewnem. Linie desek są podkreślone wąskimi, pionowymi pasami okien. W dzień odbija się w nich niebo, nocą widoczne jest rozświetlone wnętrze świątyni. Na ścianie szczytowej, w prezbiterium układ prostych linii został przełamany okręgiem okna. W centrum turkusowo-granatowego witraża znalazła się figura Chrystusa. Poza tym we wnętrzu nie ma wielu religijnych symboli, brak też jakichkolwiek dekoracji.
Architektura wnętrz
Wnętrze kościoła również jest pełne drewna, od podłogi do sufitu. To czytelne nawiązanie do norweskiej tradycji i lokalnie wykorzystywanego materiału. Drewniane jest też wyposażenie. Nie ma ławek typowych dla polskich świątyń. Ich miejsce zajęły lekkie krzesła. W razie potrzeby siedziska można dowolnie ustawić albo usunąć, pozostawiając pustą przestrzeń. Lekkie meble nie zakłócają wrażenia czystości i pustki.
Budynek ma służyć lokalnej społeczności nie tylko jako miejsce odprawiania niedzielnych nabożeństw. Ma być dostępny przez cały tydzień, służąc zarówno jako świątynia, jak i przestrzeń wydarzeń kulturalnych.
Polski akcent
Charakterystyczne szyby o wysokości sięgającej nawet pięciu metrów przyjechały na daleka Północ z Polski. Wyprodukowane w zakładzie Pilkington IGP w Skierniewicach przejechały 2000 km. Dwukomorowe szyby muszą być dostosowane do surowego klimatu Norwegii: straty ciepła powinny być jak najmniejsze, a okna muszą znieść wichry wiejące znad morza i z gór.
Projekt: Reiulf Ramstad Arkitekter
Lokalizacja: Knarvik, Norwegia
Powierzchnia: 2250 m kw
Projekt: 2010
Realizacja: 2014
Fotografie: Hundven-Clements Photography
- 1
- 2
