archirama.pl

Współczesna architektura Norwegii: kościół w Knarvik

Bryła drewnianego kościoła w Norwegii podzielona została pionowymi pasami przeszkleń

Współczesna architektura sakralna z drewna, Norwegia

Wnętrze norweskiego kościoła w Knarvik. Projekt Reiulf Ramstad Arkitekter

Fot: Hundven-Clements Photography, materiały prasowe Pilkington

Bryła jak gwiazda

Kościół zaprojektowany przez architektów z pracowni Reiulf Ramstad Arkitekter góruje nad fiordem i liczącą pięć tysięcy mieszkańców wioską Knarvik na północ od Bergen. Wybudowany na szczycie wzgórza wydaje się jego zwieńczeniem. Geometryczna forma jest prosta, z ostrosłupem wierzy w narożniku i efektownym dachem. Elewacje pokryte zostały drewnem. Linie desek są podkreślone wąskimi, pionowymi pasami okien. W dzień odbija się w nich niebo, nocą widoczne jest rozświetlone wnętrze świątyni. Na ścianie szczytowej, w prezbiterium układ prostych linii został przełamany okręgiem okna. W centrum turkusowo-granatowego witraża znalazła się figura Chrystusa. Poza tym we wnętrzu nie ma wielu religijnych symboli, brak też jakichkolwiek dekoracji. 

Architektura wnętrz

Wnętrze kościoła również jest pełne drewna, od podłogi do sufitu. To czytelne nawiązanie do norweskiej tradycji i lokalnie wykorzystywanego materiału. Drewniane jest też wyposażenie. Nie ma ławek typowych dla polskich świątyń. Ich miejsce zajęły lekkie krzesła. W razie potrzeby siedziska można dowolnie ustawić albo usunąć, pozostawiając pustą przestrzeń. Lekkie meble nie zakłócają wrażenia czystości i pustki.
Budynek ma służyć lokalnej społeczności nie tylko jako miejsce odprawiania niedzielnych nabożeństw. Ma być dostępny przez cały tydzień, służąc zarówno jako świątynia, jak i przestrzeń wydarzeń kulturalnych.

Polski akcent

Charakterystyczne szyby o wysokości sięgającej nawet pięciu metrów przyjechały na daleka Północ z Polski. Wyprodukowane w zakładzie Pilkington IGP w Skierniewicach przejechały 2000 km. Dwukomorowe szyby muszą być dostosowane do surowego klimatu Norwegii: straty ciepła powinny być jak najmniejsze, a okna muszą znieść wichry wiejące znad morza i z gór.


Projekt: Reiulf Ramstad Arkitekter
Lokalizacja: Knarvik, Norwegia
Powierzchnia: 2250 m kw
Projekt: 2010
Realizacja: 2014
Fotografie: Hundven-Clements Photography

Autor: KZ
Zdjęcia: Hundven-Clements Photography, materiały prasowe Pilkington
Data publikacji: 15.12.2015 15:53

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!