Architektura
ARCHITEKTURA

Współczesna architektura polska w CSW w Toruniu

  • Komentarze

Przełom. Makiety 25 polskich budynków w toruńskim CSW

PRZEŁOM. Architektura w Polsce po 1989 roku

Fot: materiały prasowe miesięcznika Architektura-murator

PRZEŁOM. Architektura w Polsce po 1989 roku to nowa wystawa eksponowana w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu

Makiety

Modele i makiety nie bez przyczyny odgrywają ważną rolę na wystawach architektonicznych. Mimo rozwoju technologii Augmented Reality wciąż trudno przedstawić architektoniczną bryłę lepiej, niż właśnie przez model. Takie przekonanie żywią organizatorzy wystawy PRZEŁOM. Znalazła się na niej  kolekcja makiet, przedstawiających ważne dla współczesnej polskiej architektury obiekty.  

Ekspozycja przygotowana została z okazji dwudziestolecia miesięcznika „Architektura-murator” dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Na kolekcję składa się 25 makiet wybitnych obiektów architektonicznych, oddanych do użytkowania po 1989 roku. To między innymi Polin - Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, Nowe Muzeum Śląskie, Muzeum Kantora w Krakowie, Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach oraz stadion PGE Arena w Gdańsku.

Zbiór eksponowany był w ubiegłym roku w tymczasowej siedzibie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Po zakończeniu wystawy modele stały się częścią zbiorów MSN. Jesienią 2015 można je oglądać w Toruniu, w nieco innej niż przed rokiem aranżacji.

Chcemy skupić się przede wszystkim na prezentacji makiet, ale nieco inaczej rozłożymy akcenty. Przy każdej pojawią się komentarze wyjaśniające, dlaczego naszym zdaniem dany budynek można nazwać przełomowym. Planujemy też liczne spotkania z projektantami, pokazy filmów, warsztaty edukacyjne dla dzieci. Mamy nadzieję, że przez te dwa jesienne miesiące w Toruniu żywo będzie się rozmawiać o współczesnej architekturze – zaznaczają kuratorzy toruńskiej ekspozycji Marta Kołacz i Cezary Lisowski.

PRZEŁOM. Architektura w Polsce po 1989 roku
17 września-22 listopada 2015
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu
Wały gen. Sikorskiego 13, Toruń
Kuratorzy wystawy: Cezary Lisowski, Marta Kołacz
śnia-22 listopada 2015
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu
Wały gen. Sikorskiego 13, Toruń
Kuratorzy wystawy: Cezary Lisowski, Marta Kołacz
Koncepcja kolekcji: Tomasz Fudala, Ewa P. Porębska


przeczytaj rowniez
Autor: KZ
Zdjęcia: materiały prasowe miesięcznika Architektura-murator
Data publikacji: 22.09.2015 11:39
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.