Architektura
ARCHITEKTURA

Współczesna architektura sakralna. Konkurs architektoniczny

  • Komentarze

Kaplica Wielowyznaniowa na Stadionie Narodowym

Kaplica Wielowyznaniowa na Stadionie Narodowym

Fot: Narodowe Centrum Sportu

Kościoły, świątynie różnych wyznań, niezrealizowane projekty studenckie zgłaszać można do konkursu architektonicznego 2015 FAITH & FORM

Współczesna architektura sakralna XX i XXI wieku w Polsce nie ma najlepszej opinii. W zestawieniach „najbrzydszych budowli z...” regularnie pojawiają się kościoły. Fantazyjne bryły rzadko robią dobre wrażenie. Chyba najbardziej znaną i najlepiej ocenianą nową świątynią była w ostatnich latach skromna kaplica Wotum Aleksa. Bryła okazała się pierwszym w historii polskim obiektem zakwalifikowanym do finału konkursu imienia Miesa van der Rohe. Może jednak są w Polsce dobre projekty? Pomóc w ich wypromowaniu mogą konkursy architektoniczne i przeglądy, także międzynarodowe.

Jednym z nich jest 2015 FAITH & FORM. Kolejne edycje amerykańskiego konkursu architektonicznego odbywają się od 1978 roku. Pięć kategorii konkursowych to kolejno: architektura sakralna, architektura wnętrz, krajobraz, sztuka i niezrealizowany projekt (Religious Architecture, Liturgical/Interior Design, Sacred Landscape, Religious Arts, Unbuilt Work). Do konkursu zgłaszać można nowe obiekty, budynki poddane rewitalizacji i przebudowie, a także projekty koncepcyjne. Koszt zgłoszenia jest różny w zależności od kategorii. Prace ocenia jury, w którego skład wchodzą duchowni, architekci i specjaliści w dziedzinie projektowania kościelnych wnętrz czy wystroju.

Więcej informacji http://www.faithandformawards.com/.
W galerii – kilka obiektów nagrodzonych w poprzednich edycjach konkursu.

przeczytaj rowniez
Autor: Opracował K.Z.
Zdjęcia: Narodowe Centrum Sportu
Data publikacji: 25.05.2015 11:05
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.