archirama.pl

Konkurs architektoniczny na projekt kościoła. Piękno i kicz

Konkurs architektoniczny pod hasłem „Kościół. Piękno i kicz” ogłoszony został przez SARP oraz Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016

Architektoniczny konkurs studialny na projekt kościoła w Nowych Żernikach

Nowe Żerniki, makieta osiedla. Czerwone pole wskazuje lokalizację modelowego kościoła

Fot: Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016, materiały prasowe


Nie od dziś w Polsce narzeka się na stan współczesnej architektury sakralnej. Dziwaczne bryły, niedopasowane do kontekstu otoczenia budynki, archaiczne i kiczowate zdobienia. Listę architektonicznych grzechów można ciągnąć długo, choć gwoli sprawiedliwości warto wspomnieć także o udanych realizacjach. Przecież i takie były pośród przeszło 3600 kościołów wybudowanych w Polsce po II wojnie światowej. Imponującą bazę tych obiektów zebrali twórcy programu Kościół. Piękno i kicz. Jakiś czas temu pisaliśmy o tym zbiorze i wystawie, która go promowała (czytaj więcej>>).

Konkurs architektoniczny

Kolejnym etapem jest konkurs architektoniczny. Pomysłodawcy poszli za ciosem i szukają winnych tego stanu rzeczy. Do tej pory odpowiedzialność była raczej rozmyta. Projekt kościoła jest najczęściej wypadkową oczekiwań i możliwości kilku stron, przede wszystkim architekta i inwestora. Ten ostatni to podmiot zbiorowy: ksiądz, przedstawiciele rady parafialnej, władze kościelne, czasem donatorzy. Do tego dochodzą lokalne uwarunkowania przestrzenne, kłopoty ze zgromadzeniem funduszy i inne czynniki – w gorący ziemniak z napisem „winny” podawany jest z ręki do ręki i nie wiadomo, kto odpowiada za szpetną bryłę. Inwestor bez artystycznego przygotowania? A może nadmiernie ambitny projektant, stawiający sobie pomnik? Bo w końcu kościoły są zwykle trwalsze, niż galerie handlowe i mieszkaniówka.

SARP oraz Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 ogłosiły więc konkurs architektoniczny, dając projektantom pełną swobodę. W zamyśle konkurs pokazać ma nieograniczone możliwości, które przy tak specyficznej funkcji obiektu mogą się złożyć na wyjątkowe budynki - podkreśla Zbigniew Maćków, kurator programu architektonicznego ESK Wrocław 2016.

Bryła i architektura wnętrz

Uczestnicy konkursu mają za zadanie przygotować projekt studialny kościoła rzymsko-katolickiego. Bryła oraz zagospodarowanie terenu wokół są dowolne. Aby założenie było w pewien sposób urealnione i osadzone w kontekście architektonicznym, jako bazę dla projektów, organizatorzy przewidzieli powstające obecnie osiedle Europejskiej Stolicy Kultury - Nowe Żerniki, WuWA2 we Wrocławiu. To samo, które zostało niedawno nagrodzone na międzynarodowym konkursie urbanistycznym w RPA. Ten kontekst zobowiązuje.

Organizatorzy liczą, że w międzynarodowym konkursie weźmie udział wielu znakomitych projektantów. Łączna pula nagród wynosi 150 000 zł - odpowiednio 70 000 zł za pierwsze miejsce, 40 000 za drugie miejsce i 20 000 zł za trzecie miejsce. Termin składania prac mija w połowie listopada. Następnie prace zostaną zaprezentowane podczas wspomnianej wystawy oraz w albumie podsumowujących projekt „Kościół. Piękno i kicz". Celem nadrzędnym projektu i wszystkich jego etapów - z konkursem włącznie - jest pokazanie zbioru rozwiązań w formie swoistego przewodnika po dobrych praktykach w projektowaniu budowli sakralnych - podsumowuje Zbigniew Maćków.
Więcej informacji na stronie wrocławskiego oddziału SARP.

Autor: Opracował K. Zięba
Zdjęcia: Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016, materiały prasowe
Data publikacji: 29.09.2016 16:29

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!