Architektura
ARCHITEKTURA

Współczesna architektura w Rosji: osiedle mieszkaniowe na obrzeżach Moskwy

  • Komentarze

Architektura współczesna w Rosji: nowe osiedle pod Moskwą

Osiedle „9-18”. Obłżona cegłą klinkierową elewacja pierwszego bloku. Materiały inwestora, JSC „Regiondevelopment”

Fot: www.kvartal918.ru

Potężne bryły obłożone cegłą klinkierową w różnych odcieniach, od czerni do srebra. To nowa dzielnica mieszkaniowa w podmoskiewskim mieście Mytiszczi. Projekt przygotowała pracownia architektoniczna tsimailo lyashenko & partners

Moskwa, największe miasto w Rosji, ma przeszło 12 milionów mieszkańców. Metropolię otacza cała sieć przedmieść i satelickich miasteczek. Bardzo zresztą różnych, od „Rublowki - rezerwatu milionerów” z pełnymi pałaców wioskami Barwicha i Żukowka, po miasta-sypialnie, do których ucieka się przed wysokimi kosztami życia w centrum.
Jednym z takich miast jest Mytiszczi, znane skądinąd z fabryki wagonów, w której powstały pierwsze pociągi warszawskiego metra. Niespełna dwustutysięczne Mytiszczi pełne jest wysokich budynków.
Nowe osiedle zaprojektowane przez pracownię architektoniczna tsimailo lyashenko & partners to grupa monumentalnych brył. Kompleks „9-18”, zgodnie z nazwą, składa się z bloków o wysokości 9 i 18 pięter. Irina Szarapowa, projektantka osiedla podkreśla, że architekci chcieli uniknąć efektu gigantycznego, szarego mauzoleum.

Lekkie bryły?

Projektanci starali się zmniejszyć optycznie rozmiary brył i skalę gęsto zabudowanego osiedla. Ich zamysł pokazują dwa już oddane do użytku budynki mieszkalne. Budynki, prawie czarne na niższych kondygnacjach, wyżej są biało-srebrzyste. Jasne szczyty mają rozmywać się na tle chmur.
Elewacje budynków pokryte zostały okładziną z wielobarwnej cegły klinkierowej marki Röben. Klinkier -  odporny na zanieczyszczenia i surowy moskiewski klimat, a przy tym dostępny w wielu odcieniach, uznany został przez architektów za najlepszy materiał wykończeniowy.

Współczesna architektura w Rosji

Osiedle ma być niemal niezależnym miasteczkiem. Po ukończeniu prac, w czterech monumentalnych budynkach powstanie ok. 1200 mieszkań. Podziemny parking ma sześć kondygnacji. W kompleksie ma się znajdować m.in. przedszkole dla 115 dzieci, szkoła (opisywana jako placówka wzorowana na angielskich prywatnych szkołach), centrum sportowe z lodowiskiem i 25 metrowym basenem, centrum sztuki itd. Powierzchnia osiedla to 145 000 mkw. Prace rozpoczęły się w 2010 roku, ich zakończenie planowane było na 2015 rok.do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.