Moskwa, największe miasto w Rosji, ma przeszło 12 milionów mieszkańców. Metropolię otacza cała sieć przedmieść i satelickich miasteczek. Bardzo zresztą różnych, od „Rublowki - rezerwatu milionerów” z pełnymi pałaców wioskami Barwicha i Żukowka, po miasta-sypialnie, do których ucieka się przed wysokimi kosztami życia w centrum.
Jednym z takich miast jest Mytiszczi, znane skądinąd z fabryki wagonów, w której powstały pierwsze pociągi warszawskiego metra. Niespełna dwustutysięczne Mytiszczi pełne jest wysokich budynków.
Nowe osiedle zaprojektowane przez pracownię architektoniczna tsimailo lyashenko & partners to grupa monumentalnych brył. Kompleks „9-18”, zgodnie z nazwą, składa się z bloków o wysokości 9 i 18 pięter. Irina Szarapowa, projektantka osiedla podkreśla, że architekci chcieli uniknąć efektu gigantycznego, szarego mauzoleum.
Lekkie bryły?
Projektanci starali się zmniejszyć optycznie rozmiary brył i skalę gęsto zabudowanego osiedla. Ich zamysł pokazują dwa już oddane do użytku budynki mieszkalne. Budynki, prawie czarne na niższych kondygnacjach, wyżej są biało-srebrzyste. Jasne szczyty mają rozmywać się na tle chmur.
Elewacje budynków pokryte zostały okładziną z wielobarwnej cegły klinkierowej marki Röben. Klinkier - odporny na zanieczyszczenia i surowy moskiewski klimat, a przy tym dostępny w wielu odcieniach, uznany został przez architektów za najlepszy materiał wykończeniowy.
Współczesna architektura w Rosji
Osiedle ma być niemal niezależnym miasteczkiem. Po ukończeniu prac, w czterech monumentalnych budynkach powstanie ok. 1200 mieszkań. Podziemny parking ma sześć kondygnacji. W kompleksie ma się znajdować m.in. przedszkole dla 115 dzieci, szkoła (opisywana jako placówka wzorowana na angielskich prywatnych szkołach), centrum sportowe z lodowiskiem i 25 metrowym basenem, centrum sztuki itd. Powierzchnia osiedla to 145 000 mkw. Prace rozpoczęły się w 2010 roku, ich zakończenie planowane było na 2015 rok.
