archirama.pl

Współczesna architektura w Rosji: osiedle mieszkaniowe na obrzeżach Moskwy

Potężne bryły obłożone cegłą klinkierową w różnych odcieniach, od czerni do srebra. To nowa dzielnica mieszkaniowa w podmoskiewskim mieście Mytiszczi. Projekt przygotowała pracownia architektoniczna tsimailo lyashenko & partners

Architektura współczesna w Rosji: nowe osiedle pod Moskwą

Osiedle „9-18”. Obłżona cegłą klinkierową elewacja pierwszego bloku. Materiały inwestora, JSC „Regiondevelopment”

Fot: www.kvartal918.ru

Moskwa, największe miasto w Rosji, ma przeszło 12 milionów mieszkańców. Metropolię otacza cała sieć przedmieść i satelickich miasteczek. Bardzo zresztą różnych, od „Rublowki - rezerwatu milionerów” z pełnymi pałaców wioskami Barwicha i Żukowka, po miasta-sypialnie, do których ucieka się przed wysokimi kosztami życia w centrum.
Jednym z takich miast jest Mytiszczi, znane skądinąd z fabryki wagonów, w której powstały pierwsze pociągi warszawskiego metra. Niespełna dwustutysięczne Mytiszczi pełne jest wysokich budynków.
Nowe osiedle zaprojektowane przez pracownię architektoniczna tsimailo lyashenko & partners to grupa monumentalnych brył. Kompleks „9-18”, zgodnie z nazwą, składa się z bloków o wysokości 9 i 18 pięter. Irina Szarapowa, projektantka osiedla podkreśla, że architekci chcieli uniknąć efektu gigantycznego, szarego mauzoleum.

Lekkie bryły?

Projektanci starali się zmniejszyć optycznie rozmiary brył i skalę gęsto zabudowanego osiedla. Ich zamysł pokazują dwa już oddane do użytku budynki mieszkalne. Budynki, prawie czarne na niższych kondygnacjach, wyżej są biało-srebrzyste. Jasne szczyty mają rozmywać się na tle chmur.
Elewacje budynków pokryte zostały okładziną z wielobarwnej cegły klinkierowej marki Röben. Klinkier -  odporny na zanieczyszczenia i surowy moskiewski klimat, a przy tym dostępny w wielu odcieniach, uznany został przez architektów za najlepszy materiał wykończeniowy.

Współczesna architektura w Rosji

Osiedle ma być niemal niezależnym miasteczkiem. Po ukończeniu prac, w czterech monumentalnych budynkach powstanie ok. 1200 mieszkań. Podziemny parking ma sześć kondygnacji. W kompleksie ma się znajdować m.in. przedszkole dla 115 dzieci, szkoła (opisywana jako placówka wzorowana na angielskich prywatnych szkołach), centrum sportowe z lodowiskiem i 25 metrowym basenem, centrum sztuki itd. Powierzchnia osiedla to 145 000 mkw. Prace rozpoczęły się w 2010 roku, ich zakończenie planowane było na 2015 rok.Autor: KZ
Zdjęcia: www.kvartal918.ru
Data publikacji: 12.02.2015 15:32

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!