Architektura
ARCHITEKTURA

Współczesna architektura w rysunkach

  • Komentarze

Eurovea - centrum handlowe, biznesowe i mieszkaniowe w jednym

Eurovea, wielofunkcyjny kompleks w Bratysławie, oddany do użytku w 2010 roku. Szkic Marka Tryzybowicza

Fot: Marek Tryzybowicz

Centrum handlowe jako temat rysunku? Jak najbardziej. Odręczny rysunek wciąż jeszcze znajduje miejsce w pracowni architektonicznej, przekonuje Marek Tryzybowicz z biura Bose International Planning & Architecture

Jeszcze niedawno rysunek odręczny był w pracowni architektonicznej jednym z podstawowych sposobów komunikacji. Programy graficzne odebrały mu wiele pierwotnych zastosowań, a projektowanie parametryczne zmieniło sam sposób myślenia o pracy architekta. Wydziały architektury wciąż jednak wymagają od studentów umiejętności rysowania, organizowane są konkursy studenckie, a wielu znanych architektów podkreśla rolę szkiców w procesie projektowym. Czas starannie wykończonych "wizualizacji" ręcznej roboty minął już raczej bezpowrotnie, ale umiejętoność przelewania na papier własnych pomysłów, notowania plastycznych wizji czy wprowadzania błyskawicznych zmian będzie potrzebna architektowi zawsze.

Wystawa szkiców Marka Tryzybowicza, partnera grupy Bose International Planning & Architecture prezentowana jest w styczniu 2016 w PROMie Kultury Saska Kępa w Warszawie. Na wystawie znalazły się przede wszystkim rysunki koncepcyjne. Prace powstały w przeciągu dwudziestu pięciu lat pracy architekta. Przedstawiają różne warianty brył i rozwiązań przestrzennych kolejnych budynków, między innymi centrów handlowych. Wśród tych obiektów są Palladium w Pradze, Eurovea w Bratysławie, Silesia w Katowicach, Bonarka w Krakowie, Korona w Kielcach, Poznań City Center,  a także projekty dla inwestorów z Indii, Chin i krajów Zatoki Perskiej.

Koncepcje Architektoniczne
Wystawa czynna od 7 do 26 stycznia 2016
PROMie Kultury Saska Kępa
ul. Brukselska 23, Warszawa

przeczytaj rowniez
Autor: KZ
Zdjęcia: Marek Tryzybowicz
Data publikacji: 4.01.2016 16:07
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.