archirama.pl

Współczesna architektura w rysunkach

Centrum handlowe jako temat rysunku? Jak najbardziej. Odręczny rysunek wciąż jeszcze znajduje miejsce w pracowni architektonicznej, przekonuje Marek Tryzybowicz z biura Bose International Planning & Architecture

Eurovea - centrum handlowe, biznesowe i mieszkaniowe w jednym

Eurovea, wielofunkcyjny kompleks w Bratysławie, oddany do użytku w 2010 roku. Szkic Marka Tryzybowicza

Fot: Marek Tryzybowicz

Jeszcze niedawno rysunek odręczny był w pracowni architektonicznej jednym z podstawowych sposobów komunikacji. Programy graficzne odebrały mu wiele pierwotnych zastosowań, a projektowanie parametryczne zmieniło sam sposób myślenia o pracy architekta. Wydziały architektury wciąż jednak wymagają od studentów umiejętności rysowania, organizowane są konkursy studenckie, a wielu znanych architektów podkreśla rolę szkiców w procesie projektowym. Czas starannie wykończonych "wizualizacji" ręcznej roboty minął już raczej bezpowrotnie, ale umiejętoność przelewania na papier własnych pomysłów, notowania plastycznych wizji czy wprowadzania błyskawicznych zmian będzie potrzebna architektowi zawsze.

Wystawa szkiców Marka Tryzybowicza, partnera grupy Bose International Planning & Architecture prezentowana jest w styczniu 2016 w PROMie Kultury Saska Kępa w Warszawie. Na wystawie znalazły się przede wszystkim rysunki koncepcyjne. Prace powstały w przeciągu dwudziestu pięciu lat pracy architekta. Przedstawiają różne warianty brył i rozwiązań przestrzennych kolejnych budynków, między innymi centrów handlowych. Wśród tych obiektów są Palladium w Pradze, Eurovea w Bratysławie, Silesia w Katowicach, Bonarka w Krakowie, Korona w Kielcach, Poznań City Center,  a także projekty dla inwestorów z Indii, Chin i krajów Zatoki Perskiej.

Koncepcje Architektoniczne
Wystawa czynna od 7 do 26 stycznia 2016
PROMie Kultury Saska Kępa
ul. Brukselska 23, Warszawa

Autor: KZ
Zdjęcia: Marek Tryzybowicz
Data publikacji: 4.01.2016 16:07

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!