archirama.pl

Współczesna architektura w Warszawie. Z papieru

Opowieść o współczesnej architekturze Warszawy, miniaturowe makiety i tekst Marleny Happach – to książka Archi.TEKTURKI. Warszawskie budynki 1945-2013. Premiera książki w niedzielę 31 maja w Warszawie

Papierowa architektura Warszawy dla każdego

Książka Marleny Happach to propozycja nie tylko dla najmłodszych. Premiera - 2 czerwca 2015

Fot: Robert Czajka


Spotkanie z Marleną Happach, architektką i autorką książki Archi.TEKTURKI. Warszawskie budynki 1945-2013 odbędzie się 31 maja w Służewskim Domu Kultury w Warszawie. Po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowana zostanie książka autorki, prezentująca „ikony architektury” Warszawy, najbardziej rozpoznawalne budynki w mieście. To między innymi Pałac Kultury i Nauki, Sejm RP, Rotunda, Most Świętokrzyski, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Stadion Narodowy. Bryły znane i nie raz już widziane na kartach książek, tym razem pojawią się jednak w nowej postaci. Znana raczej z książek dla najmłodszych technika pop-up posłużyła do umieszczenia w książce całego zestawu makiet. Wycinane laserowo karty po rozłożeniu układają się w bryły warszawskich budynków. W książce są też tradycyjne ilustracje i co równie ważne komentarz, przedstawiający projektantów.

Modernizm w Warszawie i Dom Kultury Służew

Książka ma pomóc w wejściu w świat współczesnej architektury. Zwracając uwagę na bryłę budynku prowadzi przez problemy warszawskiej architektury modernistycznej i późniejszej.
Premiera książki odbędzie się w Służewskim Domu Kultury, skądinąd także pojawiającym się na kartach „Architekturek”. Spotkanie z autorką książki Marleną Happach i ilustratorem Robertem Czajką poprowadzi Bogna Świątkowska, prezes Fundacji Nowej Kultury Bęc Zmiana.

Dla najmłodszych przygotowano dodatkowe atrakcje, w tym warsztaty. Podczas spotkania będzie można wydrukować wybrane symbole architektury Warszawy w postaci trójwymiarowych foremek do ciasta.

W programie
- godz. 16.00, spotkanie z autorami
- pokaz druku 3D, artystyczne warsztaty tworzenia z tektury, warsztaty sitodruku
- godz. 17.30, koncert projektu muzycznego dla dzieci Jerz Igor (wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona)

Premiera: 31.05.2015 (niedziela) godz. 16.00
Miejsce: Służewski Dom Kultury
Prowadzenie: Bogna Świątkowska

Książka została przygotowana przez Instytut Stefana Starzyńskiego, oddział Muzeum Powstania Warszawskiego pod patronatem warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów.

Autor: KZ
Zdjęcia: Robert Czajka
Data publikacji: 28.05.2015 16:43

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!