Architektura
ARCHITEKTURA

Współczesna architektura Warszawy: Cud nad Wisłą

  • Komentarze

Współczesna architektura tymczasowa: Cud nad Wisłą

Cud nad Wisłą według 81.WAW.PL, Warszawa, sierpień 2014

Fot: materiały prasowe Cud nad Wisłą
  • Przewodnik po Warszawie: Cud nad Wisłą 2014
  • Współczesna architektura Warszawy: wieża z kontenerów
  • Cud nad Wisłą. Bryła nowej sceny
  • Współczesna architektura tymczasowa: Cud nad Wisłą

Latem życie Warszawy skupia się nad Wisłą. Tymczasowa architektura pawilonów nad rzeką zmienia się każdego roku.  Popularny Cud nad Wisłą zyskał nowy bar projektu  architektów z 81.WAW.PL

Współczesna architektura z palet

Ścieżka rowerowa na prawym brzegu Wisły, wyremontowany port Czerniakowski, remont bulwarów – od kilku lat Warszawa wraca nad Wisłę. Na praskim brzegu płoną ogniska, powstało sporo popularnych lokali. Po drugiej stronie remont wyłączył znaczną część nabrzeża z użytku, ale co najmniej kilka klubów cieszy się popularnością. Jednym z takich miejsc jest Cud nad Wisłą. Prowizoryczny bar trudno było uznać za architekturę. W sierpniu 2014 Cud zaczął wyglądać nieco inaczej. Nowy projekt przygotowała warszawska pracownia architektoniczna 81.WAW.PL.

Pawilon, czyli architektura tymczasowa

Cud nad Wisłą to scena, bar główny w centrum i  dodatkowy baru z tarasem. Wszystkie elementy układają się w kształt litery „C”, domkniętej schodkowymi tarasami bulwaru. W ten sposób powstał wewnętrzny plac, wypełniony nieodzownymi siedziskami z palet.
Bryła głównego baru ma według projektantów nawiązywać do modernistycznych pawilonów. Podest i dach baru zrobiony jest z drewna, kontrastują z nimi czarne ściany. Ściana tylna pomalowana jest na kolor zielony – to jednocześnie nawiązanie do marki piwa i bujnej roślinności prawego brzegu. Ścianka frontowa powstała z zielonych skrzynek po piwie, podobnie jak obudowa sceny.  
Mniejszy bar został obudowany drewnianymi sześcianami. Najbardziej rzucającym się w oczy elementem jest niewielka wieża. Bryła zbudowana została z czterech kontenerów, a jej centralnym punktem jest podświetlane logo Cudu nad Wisłą. Całość jest lekka, jak w wielu warszawskich barach wiele tu ostentacyjnego „recyklingowania”, dużą rolę odgrywa identyfikacja wizualna.do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.