archirama.pl

Współczesna architektura Warszawy: Cud nad Wisłą

Latem życie Warszawy skupia się nad Wisłą. Tymczasowa architektura pawilonów nad rzeką zmienia się każdego roku.  Popularny Cud nad Wisłą zyskał nowy bar projektu  architektów z 81.WAW.PL

Współczesna architektura tymczasowa: Cud nad Wisłą

Cud nad Wisłą według 81.WAW.PL, Warszawa, sierpień 2014

Fot: materiały prasowe Cud nad Wisłą

Współczesna architektura z palet

Ścieżka rowerowa na prawym brzegu Wisły, wyremontowany port Czerniakowski, remont bulwarów – od kilku lat Warszawa wraca nad Wisłę. Na praskim brzegu płoną ogniska, powstało sporo popularnych lokali. Po drugiej stronie remont wyłączył znaczną część nabrzeża z użytku, ale co najmniej kilka klubów cieszy się popularnością. Jednym z takich miejsc jest Cud nad Wisłą. Prowizoryczny bar trudno było uznać za architekturę. W sierpniu 2014 Cud zaczął wyglądać nieco inaczej. Nowy projekt przygotowała warszawska pracownia architektoniczna 81.WAW.PL.

Pawilon, czyli architektura tymczasowa

Cud nad Wisłą to scena, bar główny w centrum i  dodatkowy baru z tarasem. Wszystkie elementy układają się w kształt litery „C”, domkniętej schodkowymi tarasami bulwaru. W ten sposób powstał wewnętrzny plac, wypełniony nieodzownymi siedziskami z palet.
Bryła głównego baru ma według projektantów nawiązywać do modernistycznych pawilonów. Podest i dach baru zrobiony jest z drewna, kontrastują z nimi czarne ściany. Ściana tylna pomalowana jest na kolor zielony – to jednocześnie nawiązanie do marki piwa i bujnej roślinności prawego brzegu. Ścianka frontowa powstała z zielonych skrzynek po piwie, podobnie jak obudowa sceny.  
Mniejszy bar został obudowany drewnianymi sześcianami. Najbardziej rzucającym się w oczy elementem jest niewielka wieża. Bryła zbudowana została z czterech kontenerów, a jej centralnym punktem jest podświetlane logo Cudu nad Wisłą. Całość jest lekka, jak w wielu warszawskich barach wiele tu ostentacyjnego „recyklingowania”, dużą rolę odgrywa identyfikacja wizualna.Zdjęcia: materiały prasowe Cud nad Wisłą
Data publikacji: 20.08.2014 16:32

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!