Architektura
ARCHITEKTURA

Współczesna architektura Warszawy: konkurs architektoniczny re:Utopie

  • Komentarze

Konkurs architektoniczny re:Utopie

Architektura Warszawy - konkurs architektoniczny re:Utopie

Fot: Fundacja Puszka

Konkurs architektoniczny re:Utopie odzwierciedla zmianę w myśleniu o mieście. Zamiast uniwersalnych rozwiązań – lokalne interwencje, poprawiające jakość życia mieszkańców

Osiedle Przyjaźń, Przyczółek Grochowski, Mariensztat oraz Ursynów Północny to cztery warszawskie osiedla, które pod wieloma względami bardzo się od siebie różnią. Realizacja każdego z nich była ważnym wydarzeniem we współczesnej polskiej architekturze, pisano o nich także poza granicami Polski. Wszystkie były śmiałymi wizjami miasta – z biegiem czasu modyfikowanymi przez mieszkańców.

Zaprojektowany przez Oskara i Zofię Hansenów Przyczółek Grochowski wyróżniał się grą przenikających się nawzajem przestrzeni – przynajmniej dopóki mieszkańcy osiedla nie przedzielili galerii kratami.
Osiedle Przyjaźń na Jelonkach to zespół domków fińskich i drewnianych zabudowań służących głównie studentom; coraz częściej mówi się o wyburzeniu niewielkich obiektów i zastąpieniem ich gęstą zabudową.
Ursynów Północny widział każdy, kto oglądał „Alternatywy 4”. Choć serial nie przedstawił osiedla w najlepszym świetle, projekt zespołu Marka Budzyńskiego miał wiele zalet, m.in. oddzielenie ruchu pieszego od tras samochodowych, starannie zaprojektowane otoczenie budynków, doświetlone mieszkania.
Mariensztat to niewielkie osiedle mieszkaniowe, wybudowane na gruzach zniszczonej Warszawy w latach 1948–1949 według projektu Zygmunta Stępińskiego i Józefa Sigalina jako socrealistyczna kreacja, wzorcowe miasteczko dla przodowników pracy.

Konkurs architektoniczny

Cztery różne przestrzenie, cztery kategorie konkursowe, wspólne założenia. W konkursie re:Utopie nagrodzone zostaną najciekawsze projekty stworzone z myślą o potrzebach mieszkańców osiedli. Zgłoszenia dotyczyć mogą architektonicznych brył, ale też przestrzeni publicznych, miejskiej zieleni, artystycznych instalacji, czy akcji społecznych.
Do udziału w konkursie zaproszeni są architekci, artyści, projektanci i studenci, animatorzy i inne osoby zainteresowane przestrzenią publiczną.
Najlepszy projekt dla każdego osiedla zostanie wyróżniony nagrodą w wysokości 1500 zł.
Projekty zostaną wyłonione dzięki platformie futuwawa.pl.
Prace nadsyłać można od 25 września do 3 listopada 2015 na adres reutopie@futuwawa.pl.przeczytaj rowniez
Autor: KZ
Zdjęcia: Fundacja Puszka
Data publikacji: 28.09.2015 15:44
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.