Architektura
ARCHITEKTURA

Współczesna architektura Warszawy: Thomas Phifer – spotkanie

  • Komentarze

Współczesna architektura Warszawy: nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Czy tym razem się uda?

Nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MSN) i TR ma powstać w centrum Warszawy

Fot: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Architekt nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MSN) i TR zaprezentował projekt jednego z najbardziej wyczekiwanych warszawskich budynków

W siedzibie Muzeum Sztuki Nowoczesnej 24 czerwca 2015 odbyło się spotkanie z Thomasem Phiferem, amerykańskim architektem i autorem projektu nowych gmachów MSN i TR Warszawa (Teatru Rozmaitości). Choć od początku przewidywano przedstawienie jedynie ogólnej wizji planowanej inwestycji, to wielu obecnych miało zapewne nadzieję na zobaczenie szkiców czy wizualizacji. Projektant w tajemniczy, ale i bardzo entuzjastyczny sposób odpowiadał na pytania z sali, czym jeszcze bardziej podsycił naszą ciekawość.

Thomas Phifer przedstawił swoje dotychczasowe projekty i inspiracje. Opowiadał jak istotną rolę w budynkach odgrywa naturalne światło oraz przenikanie otoczenia do wnętrza. Uczestnicy mogli zapoznać się ze znanymi realizacjami pracowni Thomas Phifer and Partners, takimi jak Muzeum Szkła w Corning, Madison House i Muzeum Sztuki Glenstone. Większość dzieł architekta opiera się na maksymalnym wykorzystaniu dziennego światła, stosowaniu wysokiej jakości materiałów, dużej ilości szkła i udanym połączeniu prostych form z naturą.
Jak zatem wyglądać będzie jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji? Usłyszeliśmy między innymi, jak ważne jest przygotowanie projektu pod kątem jego przyszłego przeznaczenia i pełnionych funkcji. Sam dialog użytkowników z architektami trwał około roku, zaś prace projektowe zaczęły się stosunkowo niedawno.

Muzeum i teatr muszą się od siebie różnić, choćby z uwagi na ich sposób użytkowania i godziny otwarcia. Cała sztuka polega na tym, by mogły one działać w symbiozie, a ich różnorodność była atrakcyjna i przyciągająca. Uchylono więc rąbka tajemnicy i wiemy już na pewno, że na Placu Defilad zamiast jednego powstaną dwa budynki pomiędzy którymi znajdzie się miejsce na „forum” – kameralny plac o ludzkiej skali. Obecni na spotkaniu dyrektorzy TR i MSN  Grzegorz Jarzyna i Joanna Mytkowska podkreślili także potrzebę projektowania przestrzeni sprzyjającej nie tylko działaniom artystycznym, ale przede wszystkim kontaktom międzyludzkim. Budynki mają być zatem dostępne, otwarte i w dużej mierze transparentne. Staną się odzwierciedleniem codziennego życia warszawiaków, obrazem miasta. Dlatego też możemy nieśmiało wyobrazić sobie ich wysokie, przeszklone partery wychodzące na ulice. 

Choć jest to coraz częściej stosowany zabieg podczas projektowania nowych muzeów, to wyrażenie idei przejrzystości będzie nadzwyczaj ciekawe w przypadku teatru, który funkcjonuje przecież dzięki intymności i zaprasza do środka tworząc tajemniczą atmosferę. Sama architektura brył będzie najprawdopodobniej prosta, minimalistyczna, pozbawiona monumentalizmu. Dotyczy to przede wszystkim muzeum, które musi pełnić funkcję ramy dla sztuki, która będzie w nim wystawiana. Obie instytucje będą więc tłem dla Pałacu Kultury i Nauki. Słowa Phifera potwierdzają także, że jest on świadom historycznego kontekstu placu i wynikających z tego trudności w jego zagospodarowaniu.

Mimo że ostateczny wygląd przyszłej siedziby MSN-u i TR Warszawa nie jest jeszcze znany, to spotkanie z Thomasem Phiferem pozwala wierzyć, że będzie to bardzo ambitny projekt, który spełni nie tylko oczekiwania artystów i widzów, ale także zapoczątkuje przemiany na dotąd mało sprzyjającym spotkaniom placu Defilad. Całościowy projekt  wizualizacje i makietę poznamy na kolejnym spotkaniu, które odbędzie się 19 września. Będzie też wtedy można przejść się po obrysie przyszłego budynku oraz poznać układ wnętrz na parterze. Inwestycja ma zostać oddana do użytku w 2019 roku.

Relację ze spotkania przygotowała Małgorzata Adamus z grupy WARSAWMAN (www.warsawman.pl).

przeczytaj rowniez
Autor: Małgorzata Adamus
Zdjęcia: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Data publikacji: 1.07.2015 14:37
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.