Architektura
ARCHITEKTURA

Współczesna architektura Warszawy. Wieżowiec Prime Corporate Center

 • Komentarze

Prime Corporate Center: współczesna architektura Warszawy

Współczesna architektura Warszawy wzbogaciła się o nowy wiezowiec: Prime Corporate Center (dawniej: Grzybowska Corporate Center)

Fot: GolubGetHouse
 • Wnętrze biurowe, w aranzacji typu open-space
 • Kolejne wnetrze, tym razem z wysokimi oknami, które zapewniają doskonałe doświetlenie
 • Tym razem cieplejsze wnętrze w odcieniach brązu i czerni

Współczesna architektura Warszawy dynamicznie się rozwija. Bryła nowego wieżowca w centrum miasta, na ulicy Grzybowskiej, będzie gotowa już w pierwszym kwartale 2016 roku

Prime Corporate Center w liczbach


Wieżowiec o wysokości 83 metrów będzie budynkiem biurowym. Będzie miał 20,735 tys. mkw. dostępnej powierzchni biurowej klasy A na 23 kondygnacjach naziemnych oraz 210 miejsc parkingowych na pięciu kondygnacjach podziemnych. Między piętrami będzie poruszało się 9 wind szybkobieżnych.
Godne podziwu jest doskonałe usytuowanie bryły budynku, w bliskości głównych ulic: Grzybowskiej i Towarowej, co daje bardzo dobrą komunikację z centrum miasta. Lokalizacja budynku zapewnia również szybki dostęp do komunikacji miejskiej, co potwierdza także przebiegająca tamtędy w przyszłości druga linia warszawskiego metra. W bezpośrednim otoczeniu wieżowca znajda się również liczne obiekty handlowe i usługowe oraz restauracje i kawiarnie. Jest on przykładem na to, że współczesna architektura Warszawy dynamicznie się rozwija.

Architektura wnętrz: wysoki standard i wygoda

Wieżowiec Prime Corporate Center będzie budynkiem o wysokim standardzie. W architekturze wnętrz składają się na to m.in. podnoszone podłogi, nowoczesna klimatyzacja, podwieszane sufity. Dostępne wewnątrz budynku sa również usługi, które wsytępują niemal we wszystkich wiezowcach w Warszawie, czyli całodobowa ochrona i recepcja. O wyjątkowości i przyjazności ekologicznej tego projektu mogą świadczyć m.in. zastosowane rozwiązania technologiczne zgodne z  międzynarodowym systemem certyfikacji ekologicznej BREEAM.
- Przywiązujemy uwagę do szczegółów projektu, w tym bogatych wnętrz, eleganckich powierzchni wspólnych oraz szeregu udogodnień szczególnie cenionych przez najemców. Oczekujemy, że nasze starania przełożą się na wielki sukces tego przedsięwzięcia - mówi Cezary Jarząbek, współwłaściciel i prezes zarządu firmy deweloperskiej GolubGetHouse, która jest wykonawcą inwestycji.

Wieżowiec Prime Corporate Center to projekt autorstwa biuro architektoniczne Epstein, które współpracowało przy nim z Solomon Cordwell Buenz (SCB) z Chicago. Ukończenie prac budowlanych powinno nastąpić w I kwartale 2016 roku. Pierwsi najemcy wprowadzą się do budynku trzy miesiące po jego ukończeniu.

 

Agnieszka Ochenkowska

przeczytaj rowniez
 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000

  Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej

 • Na granicy możliwości – wieżowiec Taipei 101
  Na granicy możliwości – wieżowiec Taipei 101

  Wieżowiec Taipei 101 w mieście Tajpej, stolicy Tajwanu. Mający 508 metrów gigant jest dzisiaj najwyższym budynkiem na świecie. Jego projektantom przyszło się zmierzyć z problemami trudnych warunków posadowienia (jakość gruntu określono jako niezadowalającą), silnych wiatrów  (tajfuny występują tu kilka razy w roku) i trzęsień ziemi (działka jest położona około 200 metrów od linii uskoku tektonicznego). Budynek należało wyposażyć w specjalny system tłumienia drgań i kołysania, by zapewnić możliwie jak największy komfort dziesięciu tysiącom jego użytkowników. Jednocześnie do poruszania się między  wszystkimi 101 kondygnacjami przeznaczono 61 wind, z czego dwie, zapewniające dojazd na najwyżej położone piętra osiągają rekordowe szybkości, potwierdzone wpisem do Księgi Rekordów Guinessa. więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2002
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2002

  Czwarta edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Finał odbył się w siedzibie SARP-u w Warszawie, 10 stycznia więcej

 • PROJEKT ZAHY HADID: Na granicy możliwości Centrum Nauki phaeno
  PROJEKT ZAHY HADID: Na granicy możliwości Centrum Nauki phaeno

  Centrum Nauki phaeno w Wolfsburgu, realizacja pracowni Zahy Hadid, odbiega od wszelkich konwencji kształtowania formy i dyspozycji funkcjonalnej budynku. Phaeno odrywa się od ziemi. Jego miękka, opływowa bryła, o wielkopowierzchniowych pochyłych ścianach, stojąc na dziesięciu żelbetowych „nogach”, pozwala przestrzeni miasta swobodnie przelewać się pod spodem i wokół budynku. Wielka żelbetowo-stalowa skorupa mieszcząca powierzchnię ekspozycyjną zamyka w sobie jednoprzestrzenne wnętrze urozmaicone zmiennym przebiegiem sufitu, podłóg i ścian, które tworzą wrażenie zagadkowego, niemalże księżycowego krajobrazu. Realizacja tych wizji nie byłaby możliwa bez nowoczesnych technologii budowlanych – a szczególnie bez betonu samozagęszczającego i jego specyficznych właściwości – ani bez ścisłej współpracy inżynierów i architektów. więcej

Autor: Agnieszka Ochenkowska
Zdjęcia: GolubGetHouse
Data publikacji: 14.08.2014 12:47
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.