archirama.pl

Współczesna architektura we Wrocławiu: Nowe Żerniki

Wrocław przygotowuje się do roli Europejskiej Stolicy Kultury 2016, a jednym z najważniejszych projektów miasta są Nowe Żerniki – modelowe osiedle mieszkaniowe

Nowe Żerniki: wystawa w warszawskiej Kordegardzie

Galeria Kordegarda - Nowe Żerniki, czyli wzór dla osiedli mieszkaniowych w Polsce?

Współczesna architektura Wrocławia - modernizm?

Nowe Żerniki to ambitny projekt wzorcowego osiedla, pozytywnej konkurencji dla komercyjnych developerów. Na 40-hektarowej działce ma powstać osiedle sprzyjające budowaniu więzi sąsiedzkich, dostosowane do potrzeb osób starszych, matek z dziećmi, osób niezamożnych; przy tym budynki mają spełniać wymagania budownictwa ekologicznego i być zaprojektowane jako architektoniczny wzorzec. Utopia? Zobaczymy już wkrótce. Pierwsze konkursy architektoniczne na nowe budynki zostały już rozstrzygnięte – przedstawiamy wyniki.
Przedsięwzięcie prowadzone jest połączonymi siłami władz Wrocławia, Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów RP i wrocławskiego oddziału SARP.


Założenia tego niezwykłego projektu, nawiązującej do słynnego osiedla WuWa, przedstawi nowa wystawa w warszawskiej Kordegardzie. Wystawę będzie można oglądać od 19 do 30 marca w galerii przy ul. Krakowskie Przedmieście 15/17.

Na szczególną uwagę zasługuje spotkanie z twórcami modelowego osiedla - 19 marca 2014 o projekcie dyskutowali Rafał Dutkiewicz – prezydent Wrocławia, Piotr Fokczyński – dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa Urzędu Miejskiego Wrocławia, Zbigniew Maćków – koordynator projektu, Magdalena Paryna – kurator wystawy, Grzegorz Stiasny – architekt i krytyk architektury. Rzadko władze polskich miast tak aktywnie uczestniczą w tworzeniu współczesnej architekury. 


Nowe Żerniki - film:

Data publikacji: 18.03.2014 17:02

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!