Architektura
ARCHITEKTURA

Współczesna architektura Włoch: toskańska winnica

  • Komentarze

Współczesna architektura Toskanii: dom wina

Wytwórnia Win Antinori w Bargino, wnętrze

Fot: NSG Group
  • Współczesna architektura Toskanii: dom wina
  • Architektura wnętrz w toskańskiej winnicy

Nominowana do Mies van der Rohe Award 2015 winnica Antinori w Toskanii dobrze łączy współczesną architekturę z tradycją. Projektanci połączyli duże szklane tafle z naturalnymi materiałami, otwierając wnętrze budynku na toskańskie wzgórza

Winnica Antinori znajduje się w Bargino, między Florencją i Sieną. Ta część Toskanii znana jest z Chianti. Winnica rodziny Antinori również produkuje ten rodzaj czerwonego wina. W nowym, oddanym do użytku w 2012 roku budynku można poznać cały proces produkcji i historię rodziny. Bryła obiektu mieści piwnicę w której leżakują kolejne roczniki, urządzenia do produkcji wina, muzeum, restaurację a także przestrzenie wypoczynkowe i biura. Jest także duża sala, w której odbywają się wykłady i warsztaty, a także mniej formalne spotkania.

Bryła pod ziemią

Na pierwszy rzut oka trudno ocenić prawdziwe rozmiary budynku. Jest jak góra lodowa, większa część ukrywa się pod powierzchnią. Bryła wkomponowana została w zbocze wzgórza, magazyny znalazły się pod ziemią. Na zielonych dachach rośnie winorośl. Obiekt ma powierzchnię 50 000 mkw., a jednak niemal go nie widać, sprawia wrażenie naturalnej struktury. O tym, że pod ziemią ukryte zostały liczne pomieszczenia, świadczą tylko dwa rzędy przeszkleń poziomo przecinające zbocze, a także świetliki dachowe. Szkło o wysokiej przezroczystości Pilkington Optiwhite™  nie zakłóca widoku, jest niemal niewidoczne. Zwiedzający winnicę mogą patrzeć na rzędy krzewów winorośli, zajmujących okoliczne wzgórza. Szkło odgrywa też ważną rolę we wnętrzach, podkreślając masywne formy. Architektura wnętrz kojarzy się z naturalnymi, geologicznymi tworami. Pokryte terakotą ściany mają kolor ziemi, gama kolorów ogranicza się do różnych odcieni brązu. Całość, mimo skali i współczesnej formy, sprawia wrażenie osadzenia w lokalnej tradycji.

Projektanci z pracowni Archea Associati  starali się ograniczyć wpływ budynku na środowisko. Winnica miała być „niewidzialna”, a zużycie energii i koszt eksploatacji niewielkie. Otoczenie wnętrz ziemią pomaga w utrzymaniu odpowiedniej temperatury, podobnie jak w winnicach pamiętających jeszcze czasy rzymskie.
Zrealizowany kosztem przeszło 67 milionów euro obiekt doczekał się entuzjastycznych ocen. Wytwórnia Win Antinori w Bargino znalazła się w ścisłym gronie 5 finalistów prestiżowej Nagrody Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe, dla najlepszych współczesnych realizacji architektury europejskiej.

przeczytaj rowniez
Autor: KZ
Zdjęcia: NSG Group
Data publikacji: 10.06.2015 16:10
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.