archirama.pl

Współczesna architektura wnętrz w Gdyni: apartament przyszłości

Rozpoczął się konkurs architektoniczny „Gdyński Apartament Przyszłości”, towarzyszący V edycji Weekendu Architektury

Gdyński apartament przyszłości. Konkurs architektoniczny

Gdyński apartament przyszłości

Fot: www.weekendarchitektury.pl

Weekend Architektury

Od 24 do 27 września 2015 odbywać się będzie w Gdyni V edycja Weekendu Architektury. Każda edycja to między innymi spacery szlakiem modernistycznych budynków Białego Miasta, spotkania ze specjalistami i kilkanaście innych wydarzeń związanych z współczesną i nieco starszą architekturą. Jednym ze stałych elementów Weekendu jest konkurs „Gdyński Apartament Przyszłości”.

Małe mieszkanie i apartament

Kolejne edycje konkursu architektonicznego mają różne hasła. W 2014 roku organizatorzy zaprosili projektantów do zaprojektowania wnętrz tanich i funkcjonalnych, takich, jakie mogłyby się znaleźć we współczesnej czynszówce.
Tym razem architekci mają jeszcze więcej swobody. Nie ma ograniczeń budżetu,  czy założonego z góry rzutu mieszkania do aranżacji.  Zadaniem samych projektantów jest znalezienie optymalnego rozkładu gdyńskiego apartamentu. Wielkość mieszkania powinna się mieścić w przedziale 50 - 80 mkw.  Podobnie jak we wcześniejszych odsłonach konkursu, każde mieszkanie powinno mieć motyw przewodni, swoją „opowieść” o mieszkańcu. Praca powinna przedstawiać użytkownika, dla którego przeznaczony jest apartament - rodzinę marynarską, koszykarza singla czy pracownika portu.

Kontekst to podstawa

Dla uczestników konkursu architektonicznego najważniejsze jest uwzględnienie lokalnej specyfiki. „Gdyński Apartament Przyszłości” to wizja mieszkania, które za 20-30 lat może znaleźć się w położonym na styku lądu i morza Śródmieściu Morskim Gdyni. Mieszkania z widokiem na morze powinny być więc wygodne, funkcjonalne i nowoczesne. Mile widziane będą też nawiązania do ważnej dla Gdyni architektury modernizmu.
Naszym celem jest stworzenie kolejnych udanych wzorców w projektowaniu i architekturze wnętrz, które będą się nim inspirowały – podkreślają organizatorzy konkursu.

Przegląd prac

Projekty gdyńskich prezentowane będą na otwartej dla publiczności wystawie. Każda praca powinna się składać z 2 plansz – wizualizacji, a także dodatkowej planszy z opisem projektu oraz pracowni. Możliwe jest też przygotowanie większej liczby plansz. Dwie z nich, wskazane przez autora, trafią na wystawę, zaś wszystkie opublikowane zostaną na stronie internetowej Weekendu Architektury.
Plansze zostaną wydrukowane na koszt organizatora przeglądu. Informacje o przeglądzie trafią do mediów branżowych – drukowanych oraz internetowych. Partnerem konkursu jest magazyn „M jak Mieszkanie”, który opublikuje prace laureatów na swoich łamach. Jury konkursu przyzna nagrody finansowo-rzeczowe trzem najwyżej ocenionym projektom. Szczegóły na ich temat zostaną opublikowane w regulaminie, który ukaże się niebawem na stronie organizatora.

Informacje techniczne

• Wielkość projektowanego mieszkania –  50-80 m² o dowolnym planie
• Brak ograniczeń finansowych
• Warunkiem uczestnictwa jest deklaracja przystąpienia do projektu oraz wykonania projektu według zawartych poniżej wskazówek:
o Projekty plansz zawierające rysunki, szkice lub randeringi komputerowe, powinny zostać przygotowane w pliku graficznym w formacie PDF, TIF, JPG lub cdr (ver. 13).
o Po złożeniu deklaracji uczestnictwa w wystawie uczestnicy otrzymają layout do wykonania plansz. Regulamin konkursu oraz karta zgłoszeniowa (należy ją uzupełnić, przesłać skan na mail: w-a@arg.gdynia.pl oraz dołączyć oryginał do projektu) pojawią się niebawem pod adresem arg.gdynia.pl/do_pobrania.html


Więcej informacji na stronie Weekendu Architektury >>


Autor: KZ
Zdjęcia: www.weekendarchitektury.pl
Data publikacji: 20.08.2015 10:01

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!