Architektura
ARCHITEKTURA

Współczesna architektura z cegły. Wienerberger Brick Award 2016

  • Komentarze

Wienerberger Brick Award 2016. Laureaci konkursu architektonicznego

Konkurs Wienerberger Brick Award 2016. Wyniki

Fot: Wienerberger, materiały prasowe

Najlepsze budynki z cegły na świecie nagrodzone w konkursie Wienerberger Brick Award

Najlepsze bryły świata

          
W tegorocznej edycji konkursu Wienerberger Brick Award brało udział 600 budynków z 55 krajów świata. Prace można było zgłaszać w pięciu kategoriach, a Nagroda Główna przyznana została dwóm wyróżniającym się obiektom.

Biurowiec bez wentylacji

Jednym z nagrodzonych obiektów jest biurowiec 2226 w Lustenau w Austrii. To mówiąc eufemistycznie niestandardowa konstrukcja. Biurowiec bez wentylacji, bez klimatyzacji, bez ogrzewania, nawet bez izolacji na ścianach… Nie brzmi to jak opis komfortowego miejsca pracy. Tymczasem według Dietmara Eberlego, projektanta obiektu, w biurowcu przez cały rok będzie panowała komfortowa temperatura od 22 do 26 stopni Celsjusza. Ten efekt osiągnięto, stosując proste środki. Mury budynku są grube, mają przeszło 70 cm. Źródłem ciepła w budynku są sami użytkownicy i używany przez nich sprzęt biurowy, oświetlenie i komputery. Projektanci zrezygnowali z przeszklonych elewacji kojarzących się z współczesnymi biurowcami.

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.