archirama.pl

Współczesna architektura z cegły. Wienerberger Brick Award 2016

Najlepsze budynki z cegły na świecie nagrodzone w konkursie Wienerberger Brick Award

Wienerberger Brick Award 2016. Laureaci konkursu architektonicznego

Konkurs Wienerberger Brick Award 2016. Wyniki

Fot: Wienerberger, materiały prasowe

Najlepsze bryły świata

          
W tegorocznej edycji konkursu Wienerberger Brick Award brało udział 600 budynków z 55 krajów świata. Prace można było zgłaszać w pięciu kategoriach, a Nagroda Główna przyznana została dwóm wyróżniającym się obiektom.

Biurowiec bez wentylacji

Jednym z nagrodzonych obiektów jest biurowiec 2226 w Lustenau w Austrii. To mówiąc eufemistycznie niestandardowa konstrukcja. Biurowiec bez wentylacji, bez klimatyzacji, bez ogrzewania, nawet bez izolacji na ścianach… Nie brzmi to jak opis komfortowego miejsca pracy. Tymczasem według Dietmara Eberlego, projektanta obiektu, w biurowcu przez cały rok będzie panowała komfortowa temperatura od 22 do 26 stopni Celsjusza. Ten efekt osiągnięto, stosując proste środki. Mury budynku są grube, mają przeszło 70 cm. Źródłem ciepła w budynku są sami użytkownicy i używany przez nich sprzęt biurowy, oświetlenie i komputery. Projektanci zrezygnowali z przeszklonych elewacji kojarzących się z współczesnymi biurowcami.

Plomba na medal

Cyfry pojawiają się także w nazwie drugiego nagrodzonego obiektu. Mieszkalny budynek House 1014 wypełnił lukę w miejskiej zabudowie, zajmując trudną do zagospodarowania działkę w starej dzielnicy Barcelony. Długi i wąski trakt jest typowy dla średniowiecznych działek. Architekci z hiszpańskiego biura HARQUITECTS dostali do dyspozycji pas terenu o długości przeszło 50 metrów i szerokości zaledwie 6,5. Wypełnili go ceglaną zabudową z przeplatającymi się dziedzińcami i pomieszczeniami dla mieszkańców i gości. Powstał w ten sposób nietypowy i interesujący dom z cegły. Oprócz Nagrody Głównej, projekt ten otrzymał również nagrodę w kategorii Budynek w zabudowie uzupełniającej (Urban Infill).

Bryła dla tropików

Termitiera, czyli Termitary House w Wietnamie został zaprojektowany jako tani, praktyczny budynek dostosowany do tropikalnego klimatu. Ażurowe ściany z cegły zapewniają dobrą wentylację. Dom ma w centrum główne pomieszczenie, łączące korytarze i połączone z nimi pokoje. Taki układ kojarzył się projektantom z gniazdem termitów, naturalnym „budynkiem” zapewniającym mieszkańcom kontrolowane warunki życia.

Audytorium. Moda na modernizm

W kategorii Budynki użyteczności publicznej (Public Use) nagrodę zdobyło nowe audytorium szpitala klinicznego AZ Groeninge w Belgii. Miękko zaokrąglona bryła kontrastuje z surowym układem głównego gmachu. Całość nawiązuje do wzorów modernizmu. Bert Dehullu i hego współpracownicy nietypowo wykorzystali ceramiczne materiały, ustawiając cegły pionowo, w te sposób podkreślili zakrzywienie ścian.

Rewitalizacja zamiast wyburzania

Projekt Marília racowni SuperLimão Studio z São Paulo w Brazylii zwyciężył w kategorii Modernizacja. Architekci umiejętnie przebudowali budynek z 1915 roku, przekształcając go w nowoczesne mieszkania.Nagroda Specjalna trafiła do biura projektowego Duplex Architekten ze Szwajcarii. Przyznano ją za projekt Cluster House w Zurichu. Architekci odważyli się wrócić do ideałów modernizmu, wierząc w dobre działanie wspólnoty. Mieszkańcy Cluster House musieli zrezygnować z wielu udogodnień oferowanych zwykle nabywcom apartamentów w nowych budynkach. Nie mogli liczyć np. na miejsca parkingowe w podziemnym garażu. Projektanci zaoferowali im za to dostęp do współdzielonych przestrzeni, takich jak duże kuchnie i szklarnie. Transport ułatwia wspólne korzystanie z samochodów.

Rozstrzygnięty w maju 2016 konkurs architektoniczny różnił się od poprzednich edycji. Po raz pierwszy poza krytykami architektury i branżowymi dziennikarzami nominacje zgłaszać mogli także architekci. W rezultacie jury musiało wybierać wśród 600 obiektów.


Więcej informacji na temat konkursu na stronie www.brickaward.com

Autor: Opracował K. Zięba
Zdjęcia: Wienerberger, materiały prasowe
Data publikacji: 23.05.2016 12:54

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!