Architektura
ARCHITEKTURA

Współczesna architektura z klocków LEGO

  • Komentarze

Album Lego Architecture. Przewodnik po architekturze
Fot: serwis prasowy LEGO

LEGO® Architecture. Ilustrowany przewodnik to album prezentujący kolekcje makiet najsłynniejszych budynków na świecie, od Domu nad Wodospadem F.L. Wrighta, przez drapacz chmur Burj Khalifa po Krzywą Wieżę w Pizie

Bryły z klocków LEGO

Seria LEGO® Architecture to nowy produkt LEGO, zaprojektowany z myślą o osobach zainteresowanych architekturą współczesną i dawną. Pierwsze makiety z kolorowych klocków pojawiły się na rynku w 2008 roku. Pomysłodawca serii, Adam Reed Tucker, architekt i miłośnik LEGO już kilka lat wcześniej zaczął eksperymentować z budowaniem modeli najsłynniejszych budowli na świecie, m.in. Empire State Building. Prywatna pasja doprowadziła do powstania serii liczącej przeszło dwadzieścia modeli. Są wśród nich m.in. Seattle Space Needle, Brama Branderburska, fontanna di Trevi, główna siedziba ONZ oraz opera w Sydney. Poza makietami brył znanych z podręczników architektury, LEGO® Architecture obejmuje także zestaw Studio złożony wyłącznie z białych klocków i przeznaczony do budowania własnych obiektów.

Przewodnik po architekturze

Seria doczekała się efektownej prezentacji. Poza rozbudowaną stroną internetową budowle oglądać można także na kartach albumu LEGO® Architecture. Ilustrowany przewodnik. Słusznych rozmiarów tom ma twardą oprawę i lakierowane etui. Książkę wydrukowano na kredowym papierze, całe partie wydrukowane są bogato metalizowanymi kolorami. Kosztowna i efektowna szata edytorska nie sprzyja niestety dłuższemu czytaniu. Srebrne litery na czarnym tle są dość czytelne, ale już na białym męczą wzrok. Na przeszło 230 stronach znalazły się setki ilustracji, fotografii klasycz-nych budowli i ich modeli. Każdy z budynków został krótko opisany, autorzy zwięźle wyjaśniają znaczenie budowli dla historii architektury. Opisom towarzy-szą noty biograficzne dawnych architektów.
Oryginał budowli zestawiony jest z modelem, przy czym opis tego ostatniego jest znacznie bardziej rozbudowany. Są szczegółowe zdjęcia makiety i ogólne infor-macje o zestawie. Ale też informacje o szczęśliwie rozwiązanych problemach, z którymi musieli zmierzyć się konstruktorzy, począwszy od statyki po trudności ze znalezieniem odpowiednich klocków.
Przewodnik zawiera również krótkie wprowadzenie do historii LEGO® Architectu-re, sylwetki pomysłodawcy serii i konstruktorów, a także interesująco opisany proces opracowywania nowych projektów. Uzupełnieniem są słowniczek i oś czasu, na której zaznaczono premiery kolejnych zestawów z lat 2008-2014.
Album godny polecenia fanom budowania z duńskich klocków.


LEGO® Architecture. Ilustrowany przewodnik
Autor: Philip Wilkinson
Współpraca: Adam Reed Tucker
Tłumaczenie: Ernest Kacperski
Polskie wydanie: 2015
Wymiary: 27,5x27,5 cm, stron 232
oprawa twarda
Cena ok. 70 zł
Wydawnictwo Ameet ; www.ameet.pl

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.