Przestrzeń publiczna bez mebli miejskich i małej architektury jest niepełna. Stragany, ławki, place zabaw dla dzieci czy kioski to niektóre z takich miejskich punktów, organizujących wokół siebie miejskie życie. We wrocławskim Muzeum Architektury dyskutowano o roli niewielkich, ale ważnych form architektonicznych. W spotkaniu uczestniczyli między innymi Piotr Fokczyński architekt miejski Wrocławia, Michał Majewski, architekt ze Stowarzyszenia Soda, Mikołaj Smoleński autor instalacji Polegiwacz a także Tomasz Sysło, miejski aktywista. W trakcie debaty „Nie olewamy miasta” sformułowany został dziesięciopunktowy manifest.
Manifest „Nie olewamy miasta”
1. Chcemy, aby MIKROarchitektura była w mieście tak samo ważna jak obiekty w skali makro.
2. Chcemy, aby miasto w równym stopniu realizowało podstawowe potrzeby mieszkańców (jak toalety publiczne) i przestrzenie dla piękna.
3. Chcemy promocji mądrej estetyki, która poza spójnym dopełnieniem krajobrazu miasta kryje przemyślane rozwiązania przestrzenne.
4. Chcemy większej ilości konsultacji społecznych pod, którymi oprócz głosu mieszkańców stoją też edukacja architektoniczna i rzeczowa dyskusja.
5. Chcemy przestrzeni wychodzących poza schemat - plac zabaw niekoniecznie musi mieć formę zamku, a miejsce do siedzenia może być po prostu niskim murkiem.
6. Chcemy więcej zaufania dla architektów - których twórczość często oceniana jest zanim jeszcze zdąży zadziałać w projektowanym kontekście.
7. Chcemy eksperymentów w małej skali, które niewielkim kosztem mogą pokazać potencjał niektórych rozwiązań lub potwierdzić ich porażkę. Takie działanie pozwoli na uniknięcie potknięć dużych inwestycji.
8. Chcemy, aby to co naturalne i spontaniczne w mieście jak np. miejskie bazary czy lokalność było chronione i traktowane jak niematerialny, miejski zabytek.
9. Chcemy zwiększać świadomość mieszkańców w kwestiach przestrzeni, architektury, socjologii - by odważniej i rzeczowo domagali się realizacji swoich potrzeb.
10. Chcemy uczynić dyskusję o architekturze i mieście bardziej dostępną dla społeczności spoza branż architektonicznych i spoza urzędów.

-
Kraków miasto królów, dawna stolica Polski. Jednak udowodnimy wam, że zobaczyć tam można nie tylko piękne zabytki, ale także sporo dobrej, współczesnej architektury. Jednak na pewno Kraków to miasto kultury i sztuki. Zapraszamy na wycieczkę po Krakowie z Archiramą! Holiday in Cracow! więcej
-
Prosta bryła, szkło i beton – współczesna architektura dostosowana do krajobrazu. Praktyczna skandynawska architektura w zaprojektowanej przez pracownię architektoniczną C.F. Møller szkole zawodowej więcej
-
Architektura współczesna kocha styl industrialny, zwłaszcza, jeśli tematem jest rekonstrukcja starej fabryki. W przypadku fabryk samochodowych, najbardziej odpowiednim motywem przewodnim jest cegła oraz miedź w architekturze. Skąd to wiemy? Pokazali nam to architekci z francuskiej pracowni AREP więcej
-
Bryła Land Experience Center, która wygląda jak rzeźba, niedawno została otwarta. Na razie budynek ma służyć jako centrum sprzedaży i marketingu, natomiast po jakimś czasie ma stać się centrum sztuki współczesnej. Bryła zmieni nie tylko funkcję, ale również... lokalizację! Jak to możliwe, że obiekty architektury współczesnej wędrują z miejsca na miejsce? więcej

- ARCHITEKTURA: Kraków. Co zobaczyć w Krakowie. Przewodnik po Krakowie. Zobacz co warto zobaczyć w Krakowie. Holiday in Cracow!
- ARCHITEKTURA: Skandynawska architektura współczesna: szkoła zawodowa w Herningsholm
- ARCHITEKTURA: Styl industrialny i miedź w architekturze. Przebudowa dawnej fabryki samochodów w Paryżu
- ARCHITEKTURA: Rzeźbiarska bryła Land Experience Center w Chinach autorstwa Ping Jiang z biura AEDAS
- ARCHITEKTURA: Bryła HIVE-INN – kontenery z recyklingu zaprojektowane jako nowoczesny hotel modułowy