Ekologiczne budownictwo współczesnych osiedli. Jak stworzyć energooszczędną bryłę?
Na Willę Wrocław składają się luksusowe apartamenty zlokalizowane przy ul. Rybnickiej 18 we wrocławskiej dzielnicy Krzyki. O tym, jak stworzyć ekoarchitekturę czerpiącą ciepło z otoczenia opowiada inwestor Willi Wrocław - Tadeusz Matusewicz. Bryła ta uzyskała wynik energetyczny o 30% lepszy od wymagań określonych w ustawie dotyczącej prawa budowlanego.
Jednym z rozwiązań zastosowanych w Willi Wrocław są oczywiście kolektory słoneczne. Solary umieszcza się pod kątem 45 stopni na powierzchni dachu. Przeważnie instaluje się je od strony południowej, czyli tam, gdzie słonce świeci najmocniej. Kolektory przekazują energię do urządzenia, które dostarcza ją do podgrzewacza wody użytkowej. Solary stosuje się najczęściej w budownictwie jednorodzinnym, ale jak widzimy – nie tylko.
Pamiętajmy jednak, że takie rozwiązanie może być wykorzystane także w budownictwie wielolokalowym, tak jak w przypadku inwestycji Willa Wrocław. Szacujemy, że kolektory słoneczne umieszczone na dachach budynków pokryją do 60% zapotrzebowania energii potrzebnej do ogrzania wody użytkowej – mówi Tadeusz Matusewicz, prezes firmy Matusewicz Development.
Kolejnym rozwiązaniem, które przyczyniło się do energooszczędności budynku są ściany. Solidnym i zarazem ekologicznym materiałem jest cegła ceramiczna, które zmniejsza ryzyko powstawania mostków termicznych i gwarantuje zachowanie odpowiedniego mikroklimatu we wnętrzach. W ścianach budynku znalazła się również dodatkowa warstwa izolacji cieplnej.
W Willi Wrocław zastosowano zwiększoną warstwę izolacji ścian, która zapewni ochronę termiczną na poziomie wyższym niż ten wymagany przepisami budowlanymi. Za sprawą takiego rozwiązania, latem ściany będą chronić przed upałem, natomiast zimą zatrzymają ciepło w środku – informuje Inwestor.
W willi zastosowano również okna typu portfenetr sięgające od podłogi do sufitu. Umiejscowienie okien od strony południowej zapewni dodatkowe, darmowe ogrzewanie promieniami słonecznymi. Aby zapobiec przegrzewaniu się budynku latem i uciekaniu ciepła zimą - w oknach pojawiły się rolety. Co więcej, w podłodze pod oknami zainstalowano grzejniki kanałowe. Ogrzewają one najbardziej zimną część wnętrza - przestrzeń wokół okien. Dzięki grzejnikom kanałowym zyskujemy również na estetyce, ponieważ nie ma konieczności instalowania standardowych grzejników ściennych.
W Willi Wrocław mieszkańcy mogą cieszyć się relaksującym widokiem fauny i flory Parku Wschodniego. Duże przeszklenia pozwalają dostrzec zmiany zachodzące w otaczającej osiedle naturze bez wychodzenia z domu – dodaje Tadeusz Matusewicz.
Przedstawione rozwiązania ekologiczne należą do podstawowych. Na rynku istnieje jeszcze wiele innych systemów dedykowanych ekologicznemu budownictwu mieszkaniowemu. Inwestorzy i architekci powinni dbać nie tylko o estetykę i funkcjonalność, ale równeiż o to, by budynki były niskoenergetyczne. Jest to zarówno oszczędność dla przyszłych mieszkańców, jak i mniejsze obciążenie dla środowiska.
Milena Glinojecka