Architektura
ARCHITEKTURA

Współczesne osiedla: ekologiczne budownictwo Willi Wrocław

  • Komentarze

Willa Wrocław przy ul. Rybnickiej 18

Willa Wrocław przy ul. Rybnickiej 18

Bryły budynków wymagają nie tylko estetycznej i funkcjonalnej architektury współczesnej. Idąc z duchem czasu, architekci mają na uwadze, że współczesne osiedla powinny być projektowane w duchu ekobudownictwa. Zobaczmy jak prezentują się w temacie energooszczędności apartamenty nowej Willi Wrocław

Ekologiczne budownictwo współczesnych osiedli. Jak stworzyć energooszczędną bryłę?

Na Willę Wrocław składają się luksusowe apartamenty zlokalizowane przy ul. Rybnickiej 18 we wrocławskiej dzielnicy Krzyki. O tym, jak stworzyć ekoarchitekturę czerpiącą ciepło z otoczenia opowiada inwestor Willi Wrocław - Tadeusz Matusewicz. Bryła ta uzyskała wynik energetyczny o 30% lepszy od wymagań określonych w ustawie dotyczącej prawa budowlanego.

Jednym z rozwiązań zastosowanych w Willi Wrocław są oczywiście kolektory słoneczne. Solary umieszcza się pod kątem 45 stopni na powierzchni dachu. Przeważnie instaluje się je od strony południowej, czyli tam, gdzie słonce świeci najmocniej. Kolektory przekazują energię do urządzenia, które dostarcza ją do podgrzewacza wody użytkowej. Solary stosuje się najczęściej w budownictwie jednorodzinnym, ale jak widzimy – nie tylko.

Pamiętajmy jednak, że takie rozwiązanie może być wykorzystane także w budownictwie wielolokalowym, tak jak w przypadku inwestycji Willa Wrocław. Szacujemy, że kolektory słoneczne umieszczone na dachach budynków pokryją do 60% zapotrzebowania energii potrzebnej do ogrzania wody użytkowej – mówi Tadeusz Matusewicz, prezes firmy Matusewicz Development.

Kolejnym rozwiązaniem, które przyczyniło się do energooszczędności budynku są ściany. Solidnym i zarazem ekologicznym materiałem jest cegła ceramiczna, które zmniejsza ryzyko powstawania mostków termicznych i gwarantuje zachowanie odpowiedniego mikroklimatu we wnętrzach. W ścianach budynku znalazła się również dodatkowa warstwa izolacji cieplnej.

W Willi Wrocław zastosowano zwiększoną warstwę izolacji ścian, która zapewni ochronę termiczną na poziomie wyższym niż ten wymagany przepisami budowlanymi. Za sprawą takiego rozwiązania, latem ściany będą chronić przed upałem, natomiast zimą zatrzymają ciepło w środku – informuje Inwestor.

W willi zastosowano również okna typu portfenetr sięgające od podłogi do sufitu. Umiejscowienie okien od strony południowej zapewni dodatkowe, darmowe ogrzewanie promieniami słonecznymi. Aby zapobiec przegrzewaniu się budynku latem i uciekaniu ciepła zimą - w oknach pojawiły się rolety. Co więcej, w podłodze pod oknami zainstalowano grzejniki kanałowe. Ogrzewają one najbardziej zimną część wnętrza - przestrzeń wokół okien. Dzięki grzejnikom kanałowym zyskujemy również na estetyce, ponieważ nie ma konieczności instalowania standardowych grzejników ściennych.

W Willi Wrocław mieszkańcy mogą cieszyć się relaksującym widokiem fauny i flory Parku Wschodniego. Duże przeszklenia pozwalają dostrzec zmiany zachodzące w otaczającej osiedle naturze bez wychodzenia z domu – dodaje Tadeusz Matusewicz.


Przedstawione rozwiązania ekologiczne należą do podstawowych. Na rynku istnieje  jeszcze wiele innych systemów dedykowanych ekologicznemu budownictwu mieszkaniowemu. Inwestorzy i architekci powinni dbać nie tylko o estetykę i funkcjonalność, ale równeiż o to, by budynki były niskoenergetyczne. Jest to zarówno oszczędność dla przyszłych mieszkańców, jak i mniejsze obciążenie dla środowiska.

 

Milena Glinojecka

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.