Architektura
ARCHITEKTURA

Współczesny design i IKEA mają pomóc uchodźcom

  • Komentarze

Konkurs fundacji IKEA

Czy design może pomóc?

Fot: Ikea - materiały prasowe

IKEA Foundation jest współorganizatorem konkursu dla projektantów Refugee Challenge. Celem międzynarodowego programu jest zwrócenie uwagi na problemy uchodźców

W 2015 roku designerzy IKEA zaprojektowali system składanych domków, służących jako tymczasowe schronienia dla uchodźców. Dziesięć tysięcy takich niewielkich budynków wyprodukowano na potrzeby obozów w Iraku i Grecji.
Obozy nie rozwiązują jednak problemów uchodźców ani z puntu widzenia gospodarzy, ani przybyszów.  Przeszło 60% z 19 milionów uchodźców na świecie zamieszkuje obszary miejskie, jak wskazują badania UNHCR (The UN Refugee Agency, Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców).

Konkurs fundacji IKEA


IKEA Foundation wraz z platformą What Design Can Do oraz UNHCR ogłaszają konkurs Refugee Challenge. Organizatorzy zapraszają architektów i projektantów z całego świata do zgłaszania rozwiązań, które mogłyby poprawić życie uchodźców. Jednym z aspektów takiej poprawy jest stymulowanie integracji. Konkurs ma otwartą formułę, zgłoszenia mogą dotyczyć technologii, usług, przestrzeni mieszkalnych czy produktów. Jednym z głównych elementów oceny będą korzyści wynikające z realizacji projektu.

Konkurs został podzielony na siedem etapów, będzie się toczyć przez cały 2016 rok. Od lutego do maja trwa zbieranie wstępnych koncepcji. Spośród nominowanych projektów jury wybierze pięciu finalistów. Wyniki tego etapu ogłoszone zostaną 1 lipca.  
Każdy z pięciu zakwalifikowanych do finału zespołów lub projektantów otrzyma do dyspozycji 10 000 euro, a także wsparcie ekspertów. W ten sposób przygotowane mają być prototypy, przedstawione następnie partnerom realizacyjnym. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w grudniu 2016 i przedstawione w formie wystawy pokonkursowej.

przeczytaj rowniez
Autor: Opracował K. Zięba
Zdjęcia: Ikea - materiały prasowe
Data publikacji: 19.02.2016 14:48
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.