Architektura
ARCHITEKTURA

Współczesny polski kościół: jaki powinien być?

  • Komentarze

Wnętrze kościoła w Nowych Żernikach, II nagroda w konkursie architektonicznym

Kościół w duchu idei drugiego Soboru Watykańskiego. II nagroda w konkursie architektonicznym na projekt kościoła w Nowych Żernikach. Zespół autorski: Wojciech Iwachów, Międzybórz / Katarzyna Raczyńska, Chełm / Anna Stachi, Dzierżoniów

Fot: Materiały konkursowe - Nowe Żerniki

Jury konkursu architektonicznego o nowych projektach kościołów  

Wnioski i zalecenia pokonkursowe dot. Konkursu studialnego na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej kościoła rzymskokatolickiego na osiedlu Europejskiej Stolicy Kultury Nowe Żerniki we Wrocławiu

Konkurs poprzez aktywność udziału wyrażoną 155 nadesłanymi pracami oraz jakość i różnorodność zaprezentowanych w nich poglądów, spełnił oczekiwane zdanie. Znacząca ilość prac podjęła wyzwanie poszukiwania wizji współczesnego kościoła rozumianego jako miejsce kultu, ale zintegrowane z otaczającą przestrzenią społeczną Nowych Żernik i wyposażone w funkcje służące działaniom tych społeczności. Takie koncepcje wyrastające z stale aktywnych idei Vaticanum II i zapowiadające zwiększenie roli otwartości sacrum na profanum staja się przewodnie dla współczesnego kościoła. Należy podkreślić zaistnienie w wielu pracach idei kościoła „ubogiego”, wyrażone skalą obiektu, tworzywem oraz akcentowaniem możliwości współudziału wiernych wspólnoty w realizacji.

W sferze poszukiwania nowych rozwiązań przestrzeni liturgicznej, szczególnie relacji miejsc wiernych do centrum kościoła, prace w większości nie wyszły poza sprawdzone i działające układy funkcjonalne.

Zbyt wiele projektów wykazuje brak stosowania się do zaleceń Vaticanum II, w których kościół powinien być areną wspólnoty i dialogu. W prezentowanych projektach zastosowane rozwiązania formalne nadal podkreślają  dystans pomiędzy wiernymi i celebransem. Wg zaleceń posoborowych wspólnota dziś musi być aktywnym uczestnikiem, a nie biernym widzem.

Wskazany wybór prac nagrodzonych i wyróżnionych stanowi glos w potrzebnej w Polsce dyskusji na temat kreacji wizji współczesnego kościoła. Z racji wybranej lokalizacji  na Nowych Żernikach, wskazane byłoby wykorzystanie wyników konkursu w przyszłej realizacji kościoła dla tej wspólnoty.

Jury konkursu w imieniu całego środowiska architektów podkreśla celowość uzyskiwania wartościowych rozwiązań nowych kościołów w drodze otwartych konkursów, nie tylko studialnych, ale przede wszystkim realizacyjnych. To konkursy dają bowiem, poprzez wybór, wartościowe rozwiązania I pogłębienie poszukiwań odpowiedzi na posoborowe idee. Kierujemy ten apel do środowisk i władz administracji lokalnej, architektów, a przede wszystkim władz i inwestorów kościelnych.

Jury podkreśla na zakończenie wielką wartość wrocławskiej inicjatywy konkursu na temat kościoła, dopełniającego przewidziane w strukturze, akcentowane czytelnie miejsce  w modelowym osiedlu Nowe Żerniki.


Zobacz też: I nagroda w konkursie architektonicznym na projekt kościoła w Nowych Żernikach >>

przeczytaj rowniez
Autor: Opracował K.Z.
Zdjęcia: Materiały konkursowe - Nowe Żerniki
Data publikacji: 17.11.2016 10:23
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.