archirama.pl

Wszechświat w pigułce - Ogród Kosmicznych Spekulacji

The Garden of Cosmic Speculations to projekt pary architektów krajobrazu, Charlesa Jencksa i Maggie Keswick. Park zachwyca nietuzinkowym programem i fascynującymi rzeźbami z aluminium. Dziwne, że Tim Burton nie nakręcił w nim jeszcze żadnego filmu

Wszechświat w pigułce  - Ogród Kosmicznych Spekulacji

Ogród Kosmicznych Spekulacji, Charles Jencks, Maggie Keswick

Fot: Wikimedia Commons

Jencks zadedykował dzieło swojej ówczesnej żonie, Maggie Keswick. Inspiracją do powstania ogrodu były zjawiska naturalne, procesy zachodzące w kosmosie, filozofia Zen oraz dziedziny takie jak mikrobiologia, kosmologia, czy medycyna. Park powstaje od 1988 roku. Równolegle z nim ewoluuje nasza wiedza, co sugeruje, że prace nad projektem nigdy nie będą ukończone. Charles Jencks uważa, że rozwój nauki jest największym i niemożliwym do zatrzymania katalizatorem kreatywności, ponieważ dzięki niemu odkrywamy, jak działa świat.

Zwiedzanie Ogrodu Kosmicznych Spekulacji przywodzi na myśl opowieść o Alicji w Krainie Czarów. Wciąż napotykamy fantastyczne aluminiowe rzeźby inspirowane łańcuchem DNA, lub czarną dziurą; dziwaczne czerwone mosty albo porośnięte trawą wzgórza, z których roztacza się widok na stawy o wysublimowanych kształtach.  Zadziwiające, że nie można tam spotkać Szalonego Kapelusznika.

To niesamowite miejsce znajduje się w południowo-zachodniej Szkocji, nieopodal miejscowości Dumfries i można je obejrzeć jedynie raz do roku, gdy ogród zostaje otwarty dla zwiedzających.

Autor: MI
Zdjęcia: Wikimedia Commons, Flexdream/Wikimedia Commons, George Gastin/Wikimedia Commons
Data publikacji: 8.07.2011 14:05

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!