Jencks zadedykował dzieło swojej ówczesnej żonie, Maggie Keswick. Inspiracją do powstania ogrodu były zjawiska naturalne, procesy zachodzące w kosmosie, filozofia Zen oraz dziedziny takie jak mikrobiologia, kosmologia, czy medycyna. Park powstaje od 1988 roku. Równolegle z nim ewoluuje nasza wiedza, co sugeruje, że prace nad projektem nigdy nie będą ukończone. Charles Jencks uważa, że rozwój nauki jest największym i niemożliwym do zatrzymania katalizatorem kreatywności, ponieważ dzięki niemu odkrywamy, jak działa świat.
Zwiedzanie Ogrodu Kosmicznych Spekulacji przywodzi na myśl opowieść o Alicji w Krainie Czarów. Wciąż napotykamy fantastyczne aluminiowe rzeźby inspirowane łańcuchem DNA, lub czarną dziurą; dziwaczne czerwone mosty albo porośnięte trawą wzgórza, z których roztacza się widok na stawy o wysublimowanych kształtach. Zadziwiające, że nie można tam spotkać Szalonego Kapelusznika.
To niesamowite miejsce znajduje się w południowo-zachodniej Szkocji, nieopodal miejscowości Dumfries i można je obejrzeć jedynie raz do roku, gdy ogród zostaje otwarty dla zwiedzających.