Architektura
ARCHITEKTURA

Gazeta.pl: Muzeum Kereza zagrożone! Może w ogóle nie powstać?

  • Komentarze

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Fot: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Christian Kerez, szwajcarski architekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej, przyjeżdża w tym tygodniu do Warszawy rozmawiać z miejskimi urzędnikami o dalszych losach budowy. Nieporozumień jest tak dużo, że należy mieć nadzieję, iż tematem będzie to, jak ma dalej rozwijać się projekt muzeum, a nie - czy w ogóle ma się rozwijać.

Prace przy projekcie Muzeum, które ma powstać na pl. Defilad od strony Świętokrzyskiej, są opóźnione. Ich wynegocjowany w wielkim trudzie harmonogram - nieaktualny. Według aneksu do umowy pozwolenie na budowę muzeum miało być gotowe we wrześniu ubiegłego roku, a do dziś projektant nie złożył nawet wniosku o wydanie tego dokumentu.

Współpraca Kereza z nadzorującymi go urzędnikami nigdy nie należała do modelowych. Dziś jest w impasie. Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta ukarał architekta dwoma grzywnami za opóźnienia w procesie projektowym. Szwajcar twierdzi, że wszystkie dokumenty złożył w wymaganych terminach i żąda powołania arbitra, który sprawę rozsądzi. SZRM twierdzi, że budynek muzeum wyszedł Kerezowi zbyt wysoki, przez co wymaga dostosowania do ostrzejszych norm przeciwpożarowych. Projektant odpowiada, że sprawa jest banalna i odpowiednie rozwiązanie techniczne obniżające konstrukcję dachu już przedstawił w ratuszu. - Nic podobnego - odpowiadają urzędnicy. Szwajcarski architekt twierdzi, że ze złożeniem wniosku o pozwolenie na budowę musi czekać, aż będzie gotowy projekt podziemnych instalacji pod placem Defilad. Rzecznik ratusza na to: - Nic podobnego, do wszystkich mediów budynek muzeum można podłączyć od strony ul. Marszałkowskiej.

czytaj całość >>>

przeczytaj rowniez
Źródło: Gazeta.pl
Autor: Michał Wojtczuk - Gazeta Wyborcza
Zdjęcia: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Data publikacji: 11.07.2011 11:09
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.