archirama.pl

Wyburzają domki na Jazdowie. W przyszłości staną u ambasady

Na początek cztery, ale docelowo wszystkie domki fińskie na Jazdowie zostaną wyburzone – ustalił portal tvnwarszawa.pl. W przyszłości mają na ich miejscu stanąć ambasady.

Domki Fińskie

Rozpoczęło siewyburzanie domków na Jazdowie.

Fot: Panek/Wikimedia

- Wykonawca został wprowadzony na teren rozbiórki w poniedziałek. Prace powinny zacząć się już we wtorek – mówi w rozmowie z tvnwarszawa.pl Mateusz Dallali, rzecznik Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami w Śródmieściu. – Na prace firma ma trzy tygodnie - dodaje.

Pustostany na Jazdowie

Wyburzenie postawionych tuż po wojnie domków zakłada studium uwarunkowań – najważniejszy dokument planistyczny Warszawy. Według tworzonego właśnie planu zagospodarowania przestrzennego dla tego rejonu na Jazdowie mają powstać ambasady i budynki administracji państwowej.

Nie chcą się wyprowadzić

Na pierwszy ogień idą cztery domki fińskie przy ul. Jazdów 3/13, 3/25, 7/8, 10/3. Mieszkańcy zdecydowali się przenieść do lokali zamiennych, które zaproponował urząd dzielnicy Śródmieście. Jednak nie wszyscy mieszkańcy osiedla 31 domków zdecydowali się wyprowadzić. Ratusz zapowiedział, że będzie wypowiadał umowy, jeżeli na taki krok się nie zdecydują.

Fińskie domki z ZSRR

Osiedle na Jazdowie powstawało tuż po wojnie. Domki montowano z drewnianych prefabrykatów, które Warszawa dostała w darze od rządu radzieckiego. Do ZSRR trafiły w ramach fińskich reparacji wojennych - stąd pochodzi ich popularna nazwa.

W 1945 roku w domkach na Jazdowie mieszkali pracownicy Biura Odbudowy Stolicy.

Autor: mjc
Zdjęcia: Panek/Wikimedia
Data publikacji: 27.11.2012 14:56

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!