„Newsletter archiramy. Co tydzień najświeższe i najciekawsze
wiadomości ze świata architektury i dizajnu w Twojej
skrzynce mailowej”.

Architektura
ARCHITEKTURA

Wyniki konkursu architektonicznego Dom Dostępny 2021

  • Komentarze

Dom dostępny 2021 - nagroda główna w konkursie architektonicznym

Konkurs architektoniczny Dom Dostępny 2021. I nagroda, praca nr 016. Autorzy projektu: Remigiusz Strzelecki, Arkadiusz Strzelecki/RAAS Architekci charakterystyka energetyczna: Barbara Matysek charakterystyka energetyczna/kosztorys: Robert Tebin instalacje: Łukasz Król/Eco-Therm

Fot: Konkurs architektoniczny Dom Dostępny 2021 - materiały prasowe
  • Dom dostępny 2021 - nagroda główna w konkursie architektonicznym
  • Konkurs architektoniczny Dom Dostępny 2021, II nagroda ex aequo
  • II nagroda ex aequo w konkursie architektonicznym Dom Dostępny 2021

Jak będzie wyglądał mały dom w Polsce w 2021 roku? Miesięcznik „Murator” ogłosił wyniki konkursu architektonicznego Dom Dostępny 2021. Główną nagrodę w konkursie pracownia RAAS Architekci

Uczestnicy konkursu architektonicznego Dom Dostępny 2021 mieli za zadanie zaprojektować mały lub średniej wielkości, tani w budowie i eksploatacji dom dla przeciętnego inwestora. Budynek miał odpowiadać wdrażanym w budownictwie standardom i przepisom, które zaczną obowiązywać w 2021 roku. Domy przyszłości mają być cieplejsze i bardziej energooszczędne. Architekci będą musieli projektować cieplejsze przegrody i dbać o odpowiednio niski poziom wskaźnika EP.

Zadanie konkursowe wymagało nie tylko przygotowania koncepcji architektonicznej, ale też   rozwiązania systemów instalacyjnych, konstrukcyjnych i materiałowych, jak również obliczenia charakterystyki energetycznej budynku.

Wyniki konkursu architektonicznego zostały ogłoszone na stoisku „Muratora” w trakcie tegorocznych targów BUDMA 2015 w Poznaniu. Konkurs jest kontynuacją tradycji cyklu Dom Dostępny. Kolejne edycje konkursu miały  upowszechniać dobre wzory współczesnej architektury mieszkaniowej i promować racjonalne  rozwiązania odpowiednie do niewielkich domów.

Nagrodę główną w konkursie architektonicznym Dom Dostępny 2021 otrzymał projekt autorstwa Remigiusza Strzeleckiego i Arkadiusza Strzeleckiego z pracowni RAAS Architekci. Charakterystykę energetyczną projektu przygotowała Barbara Matysek, charakterystykę energetyczną/kosztorys - Robert Tebin, instalacje - Łukasz Król/Eco-Therm.

Jury doceniło w nagrodzonym projekcie dokładnie przemyślaną koncepcję domu dostępnego. Bryła, rozwiązania funkcjonalne oraz wybór materiałów i technologii zostały dostosowane do możliwości budowy domu na różnych działkach i w różnych układach. Inwestorzy nie natrafią na przeszkody w jego realizacji – pozostaje w zgodzie z większością planów miejscowych i założeń urbanistycznych w kraju. Nie będzie też kłopotu z organizacją i finansowaniem budowy, ponieważ autorzy zastosowali dobrze znane technologie.


Przyznano dwie II nagrody. Jednym z laureatów jest dom zaprojektowany przez Marcina Gaede, wyposażony w instalację autorstwa Tomasza Dziedzica i Magdaleny Guminiak. Dom w ich wykonaniu jest ciekawą fuzją tradycji i nowych technologii. Stawia na ekologię i nowoczesność, ale zbudowany jest z naturalnych materiałów: sprasowanej słomy, lokalnego kamienia i drewna. Jednocześnie zastosowano nowoczesne urządzenia, dzięki którym pozyskuje się energię z odnawialnych źródeł i dba o jej pełne wykorzystanie.

II miejsce ex aequo zajął projekt przygotowany przez LIPIŃSCY DOMY Biuro Projektowe w składzie: Miłosz Lipiński, Ludwika Juchniewicz-Lipińska, Grzegorz Tomaszewski. To tzw. eko kostka: prosta, zwarta bryła domu piętrowego z płaskim dachem, nawiązująca do modernistycznej tradycji. Elewacje wykończone drewnem, duże przeszklenia, świetlik w płaskim dachu – nowoczesny dom, który znakomicie nadaje się do budowy na niewielkich miejskich działkach.

Przyznano również sześć wyróżnień honorowych dla projektów, których autorami są:
- Dariusz Sirojć, Krzysztof Szkółka, Karolina Kościelny, Oliwer Kulpa
- Bartłomiej Pyrzyk, Tomasz Walaszczyk, Krzysztof Nowotniak, Marcin Korab
- Sławomir Wunsch
- Maciej Dobosz, Filip Rafałko, Bartosz Palus
- Maciej Janeczek, Rafał Socha, Agata Krysiak
- Andrzej Głąb

Szczegółowe informacje o nagrodzonych i wyróżnionych projektach dostępne są na stronie: http://muratordom.pl/dom-dostepny-2021/

Laureatów wyłonił sąd konkursowy w składzie: Piotr Jurkiewicz, architekt SARP; Anna Kamińska, dyrektor grupy tytułów i serwisów Murator; Jerzy Putkiewicz, PIIB; Marcin Rubik, architekt; Piotr Szaroszyk, architekt SARP; Anna Wrońska, redaktor naczelna miesięcznika “Murator”.


przeczytaj rowniez
Autor: materiały prasowe miesięcznika "Murator"
Zdjęcia: Konkurs architektoniczny Dom Dostępny 2021 - materiały prasowe
Data publikacji: 19.03.2015 14:51
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.