Architektura
ARCHITEKTURA
Rozmowa z JSK Architekci na teamt Stadionu Narodowego

Wywiad z JSK Architekci. Posłuchajcie co Zbigniew Pszczulny i Mariusz Rutz mówią na temat Stadionu Narodowego. Wideo

 • Komentarze

Stadion Narodowy w Warszawie ciągle wzbudza wiele kontrowersji i dyskusji. Autorzy projektu z pracowni JSK Architekci, porozmawiali z nami na temat tej inwestycji. Czy ten obiekt był nam potrzebny? Dlaczego stadion nie jest lekkoatletyczny? Te i inne wątpliwości rozwieją prezesi pracowni JSK Architekci: Zbigniew Pszczulny i Mariusz Rutz.

Stadion Narodowy w Warszawie wciąż wzbudza wiele kontrowersji. Autorzy projektu ze studia JSK Architekci, rozmawiali z nami na temat obiektu. Czy tego typu inwestycja jest nam potrzebna? Dlaczego nie jest to stadion lekkoatletyczny? Obejrzyjcie rozmowę ze Zbigniewem Pszczulnym i Mariuszem Rutzem.

Stadion Narodowy w Warszawie to jedna z inwestycji, która od kilku lat wzbudza wiele kontrowersji. Jak zaznaczają autorzy projektu z pracowni JSK Architekci, dyskusje na temat obiektu toczyły się od zawsze i dotyczyły różnorodnych kwestii. Najnowsze dane donoszą, że szacowane straty finansowe stadionu były znacznie mniejsze niż przewidywano. Według informacji Spółki PL2012+, Stadion Narodowy zarobił o 5,5 mln zł. więcej niż szacowano. Dane dotyczą pierwszych siedmiu miesięcy tego roku, a z każdym miesiącem ma być tylko lepiej.

Stadion Narodowy w Warszawie a otoczka medialna

Jeden z prezesów JSK Architekci przestrzega przed dosłownym zapamiętywaniem informacji przekazywanych przez media, dotyczących stosowności istnienia tego obiektu w stolicy. Musimy zdawać sobie sprawę z plusów, jakie stadion przyniósł nie tylko Warszawie, ale całej Polsce. Zaznacza, że dzięki nowoczesnemu obiektowi, w Warszawie mogą odbywać się imprezy i koncerty, które do tej pory nie miały w naszym kraju szansy na organizację. A to z kolei przyczynia się do wzrostu znaczenia naszego państwa na arenie międzynarodowej.

>> Posłuchaj o czym wcześniej romawialiśmy z prezesami JSK Architekci!

Zbigniew Pszczulny, porównuje Stadion Narodowy do ogromnego samolotu. Powinniśmy dać mu trochę czasu. Aby taki samolot poleciał wymaga to wielu ćwiczeń załogi. Jak zaznacza spółka PL2012+, w 2015 roku bilans zysków i strat finansowych stadionu ma wynieść zero. Wtedy stadion w końcu zacznie zarabiać. Mariusz Rutz wierzy, że „czepianie się” Stadionu Narodowego w Warszawie niedługo straci na znaczeniu. Coraz więcej osób docenia jakość tego obiektu. Prezes Pszczulny dodaje, że najczęściej krytyka stadionu, płynie od osób, które na stadionie nie były. Ich opinia zmienia się wraz z momentem, kiedy na własne oczy przekonają się o zaletach inwestycji. Jesteście ciekawi co jeszcze powiedzieli nam autorzy projektu Stadionu Narodowego w Warszawie? Posłuchajcie naszej rozmowy!

przeczytaj rowniez
 • Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter
  Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter

  Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000

  Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej

 • Na granicy możliwości – wieżowiec Taipei 101
  Na granicy możliwości – wieżowiec Taipei 101

  Wieżowiec Taipei 101 w mieście Tajpej, stolicy Tajwanu. Mający 508 metrów gigant jest dzisiaj najwyższym budynkiem na świecie. Jego projektantom przyszło się zmierzyć z problemami trudnych warunków posadowienia (jakość gruntu określono jako niezadowalającą), silnych wiatrów  (tajfuny występują tu kilka razy w roku) i trzęsień ziemi (działka jest położona około 200 metrów od linii uskoku tektonicznego). Budynek należało wyposażyć w specjalny system tłumienia drgań i kołysania, by zapewnić możliwie jak największy komfort dziesięciu tysiącom jego użytkowników. Jednocześnie do poruszania się między  wszystkimi 101 kondygnacjami przeznaczono 61 wind, z czego dwie, zapewniające dojazd na najwyżej położone piętra osiągają rekordowe szybkości, potwierdzone wpisem do Księgi Rekordów Guinessa. więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2002
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2002

  Czwarta edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Finał odbył się w siedzibie SARP-u w Warszawie, 10 stycznia więcej

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Marcin Czechowicz
Data publikacji: 25.09.2013 12:55
do góry
uaktualnij licznik
PODOBNE
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.