archirama.pl

Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania: szkoła w stylu loft

Latami stała pusta, aż pracownia Archimed zmieniła ją w szkołę w stylu loft. W listopadzie do starej fabryki przy ulicy Olszewskiej przeprowadziła się Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania.

Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania: szkoła w stylu loft

Nowa siedziba WSEiZ powstała w starej fabryce z lat 20. XX wieku.

Fot: materiały prasowe

Fabryka Robót Żelaznych Ozdobnych i Kutych „Młot" przy ulicy Olszewskiej 12 pochodzi z lat 20. XX wieku. Wtedy produkowała jeszcze balustrady, ogrodzenia i schody. Po wojnie zmieniła się w rusznikarnię, a potem – w drukarnię. Zapomniana, stała się domem dla okolicznych gołębi. Od 23 listopada ma nowych lokatorów: studentów Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania – warszawskiej szkoły w stylu loft.

Uczelnia projektu pracowni Archimed

Nowa siedziba WSEiZ była typową fabryką swoich czasów. Fasada z czerwonej cegły, duże okna i ozdobne ściągi belek stropowych uczyniły ją idealnym miejscem na szkołę w stylu loft. Opracowanie planu rewitalizacji powierzono pracowni Archimed, której dyrektorem jest wykładowca uczelni, dr Michał Grzymała-Kazłowski. Na początek projektanci postanowili przywrócić fabryce oryginalny kształt i oczyścić ją z powojennych dobudówek.

Trudna rewitalizacja

Niestety, dawna fabryka nie była w najlepszym stanie. Mury okazały się zawilgocone i zasolone. Zanim powstała w nich szkoła w stylu loft, architekci musieli zaprojektować zewnętrzną izolację termiczną i nową okładzinę ceramiczną. Ciekawe detale elewacji udało się zachować dzięki oblicówce z materiału zwanego elastycznym klinkierem, który wykorzystano wcześniej m.in. w starej elektrowni w Nowym Centrum Łodzi.

Szkoła w stylu loft

W miejscu powojennych dobudówek powstało nowe skrzydło, umiejętnie wyróżnione z zabudowy inną elewacją (z białych płyt z włókno-cementu). Wnętrza urządzono oszczędnie, wręcz surowo. Industrialnego charakteru przydają im surowe ceglane mury i odsłonięte instalacje. Takie połączenie historii i nowoczesnej architektury dobrze pasuje do profilu edukacyjnego Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzana – uczelni, której specjalnością są kierunki techniczne i artystyczne.

 

METRYKA OBIEKTU

Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania

Lokalizacja: Warszawa, ul. Olszewska 12

Autorzy: Archimed Sp. z o.o.; architekci: Michał Grzymała-Kazłowski (głowny projektant), Aleksandra Ruszkowska, Piotr Gastman, Dariusz Kulion, Joanna Wachowicz, Sylwia Pskit, Maciej Wyszogrodzki, Aleksandra Mareczka

Architektura wnętrz: Agata Sakson

Inwestor: Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie

Generalny wykonawca: PBM Południe S.A.

Powierzchnia użytkowa: 1585 m kw.

Projekt: 2008-2012

Realizacja: 2012-2013

Autor: Alicja Szymańska
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 2.12.2013 09:34

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!