archirama.pl

Zabytkowy pałac fabrykantów w Łodzi odzyskał dawny splendor

Zaniedbany przez lata pałac dawnej siedziby Towarzystwa Kredytowego to jeden z najważniejszych zabytków Łodzi XIX wieku. Właśnie przeszedł kompleksową renowację. We wnętrzach pełnych złoceń, marmurów i malowideł powstało nowoczesne centrum kulturalno-biznesowe – Pomorska 21. Dom Towarzystwa Kredytowego

pałac dawnej siedziby Towarzystwa Kredytowego

Odrestaurowany pałac dawnej siedziby Towarzystwa Kredytowego w Łodzi. Na zdjęciu Sala Główna

Fot: www.fenixcapital.pl

Zbudowany przez łódzkich fabrykantów Dom Towarzystwa Kredytowego znów wraca do życia. Pod koniec września w odnowione przestronne wnętrza wprowadza się centrum kulturalno-biznesowe.

Inwestycję zrealizowała firma Fenix Group specjalizująca się w zakupie starych kamienic z potencjałem do renowacji. Dom Kredytowy przy ul. Pomorskiej 21 zakupiła w styczniu 2008 roku. Już po miesiącu rozpoczęła gruntowne prace konserwatorskie i modernizacyjne

neorenesansowy pałac fabrykantów

Budynek został zaprojektowany przez legendarnego łódzkiego architekta Hilarego Majewskiego i powstawał w latach 1878-1882. Stał się siedzibą Towarzystwa Kredytowego Miejskiego, jednej z ważniejszych instytucji fabrykanckiej Łodzi.

Utrzymany w neorenesansowym stylu,  swoim pięknem przyćmiewał inne pałace. Po wojnie obiekt został upaństwowiony. Niestety na skutek wieloletnich zaniedbań konserwacyjnych oraz użytkowania niezgodnie z przeznaczeniem niszczał z roku na rok.

Szczęśliwie przetrwały do naszych czasów reprezentacyjne wnętrza. Dzięki temu można było przywrócić dawny charakter pałacu. Na frontonie budynku znajduje się do dziś łacińska sentencja: „Viribus Unitis” (wspólnymi siłami).

drobiazgowa renowacja

Przywrócenie blasku jednemu z najważniejszych zabytków w Łodzi kosztowało 10 milionów złotych. Prace rewitalizacyjne obejmowały m.in. odtworzenie pierwotnego wyglądu elewacji (wraz z balkonami i tarasami) oraz pracochłonną rekonstrukcję polichromii i sztukaterii na nowych stropach w oparciu o dostępne archiwalia.

Konserwacji poddane zostały także okładziny kamienne i posadzki marmurowe, z zachowaniem pierwotnego układu i kolorystyki.

Przywrócono pierwotny podział pomieszczeń. Do tego doszła naprawa dachu oraz wymiana wszelkich instalacji oraz adaptacja nieużytkowego poddasza.

powrót do przeszłości

Obecnie pałac znów wygląda jak w XIX wieku, a nawet… jest bardziej wierny zamysłowi Hilarego Majewskiego. W trakcie odtwarzania wnętrz i elewacji gmach wzbogacono o dodatkowe elementy, które widniały w pierwotnym projekcie lecz nie zostały wykorzystane przy budowie.

Część frontowa została urozmaicona trzema ryzalitami. Wyjątkową fasadę zdobią m.in. pilastry, półkolumny, gzymsy, frontony, płaskorzeźby oraz zegar. Całość dopełniają rzeźby kobiet, będące alegorią przemysłu i handlu – ówczesnym symbolem rozwijającej się przemysłowej Łodzi.

Centralną część frontu budynku zajmują rozmieszczone na planie kwadratu przestrzenne westybule. Znajdują się w nich wykonane z białego marmuru lustrzane schody, które posiadają metalowe, niezwykle ozdobne balustrady.

Amor na suficie

Z holu wejściowego na wprost przechodzi się przeszklonymi arkadami do kolumnowej Sali Operacyjnej, która jest połączona z dawną Salą Posiedzeń Dyrekcji.

Sala Zgromadzeń na I piętrze jest największym i najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem w całym budynku. Najbardziej przykuwającą uwagę dekoracją tej sali jest wystrój malarski i sztukatorski stropu.

Centralną część sufitu zajmuje malowidło przedstawiające rozgrywającą się wśród obłoków scenę alegoryczną z udziałem kobiet, aniołów oraz Amora.

nowoczesność w XIX-wiecznym wnętrzu

Pomorska 21. Dom Towarzystwa Kredytowego jest miejscem, w którym dawane dziedzictwo przemysłowej Łodzi spotyka się z nowoczesną ofertą dla biznesu, ale również dla kultury i sztuki. Zabytkowe przestrzenie zostały podzielone na powierzchnię biurową, która wynosi około 200 metrów kw. oraz na bankietową liczącą około 880 metrów kw. powierzchni.

Reprezentacyjne i monumentalne sale będą wykorzystane na potrzeby konferencyjne i bankietowe. Na pierwszym piętrze zostały przygotowane pomieszczenia pod wynajem biur.

W trakcie rewitalizacji pojawiła się również koncepcja stworzenia w podziemiach pałacu galerii sztuki, w której regularnie odbywałyby się wystawy młodych artystów.

Autor: red. na podstawie materiałów prasowych inwestora
Zdjęcia: www.fenixcapital.pl
Data publikacji: 21.09.2011 14:01

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!