Architektura
ARCHITEKTURA

Zaczarowany Lyon, czyli Festiwal Świateł, jakiego świat nie widział

  • Komentarze

Festiwal Świateł w Lyonie

Festiwal Świateł w Lyonie – Fête des Lumières. Iluminacja budynku: Transe nocturne by MJ Gauthe

Fot: Karolina Wlazło-Malinowska
  • Festiwal Świateł w Lyonie
  • Festiwal Świateł w Lyonie
  • Festiwal Świateł w Lyonie
  • Festiwal Świateł w Lyonie
  • Festiwal Świateł w Lyonie
  • Festiwal Świateł w Lyonie

Lyon co roku organizuje Festiwal Świateł, jedną z największych tego typu imprez na świecie. Rozświetlone przez lampy, iluminacje, specjalne oświetlenie francuskie miasto na kilka dni przechodzi bajkową metamorfozę. Czy uważacie, że światłami można odczarować nawet przemysłowe, nie najpiękniejsze miasto? Może to pomysł na podrasowanie zaniedbanych ulic i budynków w polskich miastach?

Światłem można zdziałać cuda, wie to każdy, kto para się fotografią. Dobrze oświetlona modelka może wyglądać młodziej i piękniej. Tak samo może być z budynkiem, czy ulicą. Odpowiednia iluminacja potrafi zdziałać cuda – wydobywa walory architektoniczne a skrywa elementy mniej ciekawe.

światła wielkiego miasta

Jednym z najlepiej oświetlonych miast Europy jest francuski Lyon. Od ponad 20 lat miasto realizuje ambitny plan jakościowej poprawy miejskiego systemu oświetleniowego. W 1989 roku władze stworzyły wieloletni masterplan świetlny, tzw. Plan Lumière.

Od tego momentu Lyon inwestuje w najnowocześniejsze lampy i systemy oświetleniowe, stosuje przy tym często nowatorskie technologie. Dzięki planowi wydobyto z mroku zabytki i ikony miasta, ale i całe wnętrza miejskie – place, skwery, ulice – dzięki czemu stały się one przyjaźniejsze i częściej odwiedzają je liończycy.

Od 2005 roku zaczęto wdrażać drugi plan, tym razem kładąc nacisk na zasady zrównoważonego rozwoju i ekologii. Lyon konsekwentnie ogranicza zużycie energii elektrycznej, a także prowadzi do redukcji efektu zanieczyszczenia światłem. Na kanwie zdobytych doświadczeń Lyon stał się liderem rozwoju dziedziny oświetlenia miejskiego.

Festiwal Świateł

W końcu Lyon postanowił stworzyć prawdziwe święto światła. W roku 1999 po raz pierwszy wykorzystano tradycję katolickiego święta 8 grudnia, podczas którego liończycy oświetlają rzędami świeczek okna swoich domów oraz odbywają się procesje do Bazyliki Notre-Dame de Fourvière, do wypromowania miasta przez światło. Wtedy właśnie zorganizowano pierwszy Festiwal Świateł – Fête des Lumières.

W dniach 8-11 grudnia 2011 roku odbyła się już trzynasta jego edycja. Na przestrzeni lat festiwal stał się najważniejszym kulturalnym wydarzeniem dotyczącym sztuki światła na świecie.

Wydarzenie to jest zakrojoną na olbrzymią skalę akcją, w której udział biorą artyści, profesjonaliści i firmy oświetleniowe, instytucje miejskie oraz ośrodki edukacyjne. W najnowszej odsłonie odbyło się ponad 80 różnych interwencji świetlnych w 70 lokalizacjach rozrzuconych po całym mieście. Niebanalne, czasami zaskakujące użycie światła przede wszystkim bawiło, ale także wzruszało, przejmowało i intrygowało ponad 3 miliony widzów odwiedzających festiwal.

iluminacja budynków jak pinball

Najwięcej działo się w centrum miasta. I tak fasada teatru des Célestins została przekształcona przez lyońskich specjalistów oświetleniowych Carol Martin i Thibault Berbezier w ogromną, interaktywną maszynę do gry w pinball, do której rozgrywek stworzono także dynamiczną scenografię świetlną całego placu frontowego przed teatrem.

Na największym lyońskim placu – Bellecour, artysta Jasques Rival nadał nowy wymiar pomnikowi Ludwika XIV poprzez podwieszenie do niego kolorowych, ogromnych balonów zawieszonych na wysokości ponad 30m, górujących nad architekturą placu (I love Clouds). Monumentalny, stojący od ponad 200 lat na placu pomnik zyskał nagle lekkości, zapraszając do skierowania wzroku ku miejskiemu sklepieniu.

  • 1
  • 2
przeczytaj rowniez
  • Smart City - jak będą wyglądać miasta przyszłości?
    Smart City - jak będą wyglądać miasta przyszłości?

    Rozwój technologii zmienia nasze codzienne życie oraz otoczenie. Inteligentne rozwiązania, które do tej pory oglądaliśmy głównie w filmach science-fiction, obecnie stają się coraz popularniejsze. Pozwalają przeobrażać nie tylko nasze domy, ale i całe miasta. Jaką rolę w Smart City odgrywa oświetlenie? więcej

  • W świecie nowych technologii. Relacja z London Tech Week
    W świecie nowych technologii. Relacja z London Tech Week

    Właśnie zakończyło się jedno z najważniejszych wydarzeń w branży nowych technologii – festiwal London Tech Week, który co roku odwiedza ponad 55 tys. uczestników z 90 państw. Głównym punktem tegorocznej edycji była prezentacja innowacyjnych rozwiązań, w zakresie między innymi Internet of Things, Virtual Reality, Augmented Reality, Mixed Reality oraz Artificial Intelligence. O swoich wrażeniach z festiwalu opowiedział Radosław Zacheja, założyciel i prezes zarządu firmy Bright Lights. więcej

  • Nietypowe projekty marki Puff-Buff
    Nietypowe projekty marki Puff-Buff

    Niekonwencjonalne podejście do oświetlenia to domena Puff-Buff. Oprócz niezwykłych lamp i żyrandoli, które są w stałej ofercie marki, Ania Siedlecka i Radek Achramowicz mają na swoim koncie wiele nietypowych realizacji. Projekty na specjalne zamówienie nie tylko wzbogacają portfolio marki, ale także stają się częścią wyjątkowych projektów architektonicznych i wnętrzarskich. więcej

  • Drewno nie wychodzi z mody – oświetleniowe dodatki w ponadczasowym stylu
    Drewno nie wychodzi z mody – oświetleniowe dodatki w ponadczasowym stylu

    Uniwersalne i zawsze trendy – drewno – bo o nim mowa, będzie dominowało w 2018 roku we wnętrzach. Dodatki z tego materiału ocieplają przestrzeń i dodają jej przytulności. Designerzy prześcigają się w pomysłach i oferują wiele niezwykłych przedmiotów, które stanowią doskonałe urozmaicenie mieszkania. Jednym z najmodniejszych połączeń sezonu jest oświetlenie z drewnianymi elementami.  więcej

Autor: Karolina Wlazło-Malinowska
Zdjęcia: Karolina Wlazło-Malinowska
Data publikacji: 22.12.2011 16:19
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.