Architektura
ARCHITEKTURA

Zaha Hadid projektuje bryłę dla Instytutu Sleuk Rith w Kambodży

  • Komentarze

Zaha Hadid

Zaha Hadid jest pierwszą kobietą na świecie, która otrzymała nagrodę Pritzkera

Fot: materiały prasowe

Ażurowa, drewniana konstrukcja Instytutu Sleuk Roth w Kambodży przypomina grupę rozrastających się drzew. Pomnik pamięci jest dziełem stararchitekt Zahy Hadid. Pomysł na stworzenie bryły muzeum zrodził się w głowie Youka Chhanga - działacza na rzecz praw człowieka i badacza Khmerów

Współczesny pomnik pamięci – architektura od Zahy Hadid

Zbrodnia Czerwonych Khmerów, która miała miejsce w latach 70. doprowadziła do śmierci setek niewinnych ludzi w Kambodży. Pośród nich byli również członkowie rodziny Youka Chhanga. Po dziesięciu latach badań odkrywających brutalne fakty Chhang przedstawił wizję budynku, który upamiętni istnienie zbrodni ludobójstwa.

Komemoratywna architektura współczesna ma być nie tylko refleksją dotyczącą historii Kambodży, ale również miejscem kształcenia. Pomnik pamięci ma misję nauczania ludzi jak pogodzić się ze złymi wydarzeniami i czerpać z nich lekcję na przyszłość. Miejsce, w którym miała stanąć bryła nie mogło być przypadkowe. Wybrano działkę o powierzchni 68 000 mkw, która wykorzystywana była w przeszłości przez reżim Czerwonych Khmerów jako „obóz re-edukacji”.

Memorial Park ma tworzyć instytucję, która ucieka od okrutnego wspomnienia ludobójstwa. Zamiast tego pomnik pamięci ma powodować pozytywne reakcje - podkreślać bogate tradycje kulturowe i religijne Kambodży. Charakter komemoratywny jest tylko częścią nowego Instytutu Sleuk Roth, w którym najistotniejszą rolę odgrywa program edukacyjno-rozwojowy.

Architektura współczesna osadzona jest w krajobrazie w formie pięciu połączonych ze sobą brył. Mają one od trzech do pięciu kondygnacji. Razem tworzą wspólną podstawę o długości 80 na 30 metrów. Konstrukcja drewniana powstała z materiałów z odzysku. Strefy buforowe zaprojektowane w budynku zmniejszają zużycie energii oraz chronią archiwum i pomieszczenia ekspozycyjne przed temperaturą. Dach płaski jest ukryty za „attyką” dzięki czemu zainstalowane na nim m. in. wymienniki ciepła nie są widoczne. Jest to więc w dużym stopniu budowla ekologiczna.

Co zaprojektowała stararchitekt Zaha Hadid ?

Mamy nadzieję, że Instytut Sleuk Rith i jego Memorial Park będą rodzajem transformacji – wprowadzą szczęście i rozwój do miejsca, które naznaczone jest wielką tragedią. Wierzymy, że hasło INTERAKCJA odzwierciedlać będzie nie tylko architekturę, ale również kontakty międzyludzkie.- mówi projektantka architektury, stararchitekt Zaha Hadid.

Zgodnie z głównym przeznaczeniem Instytut Sleuk Rith wyposażony będzie oczywiście w muzeum. Prezentowane w nim będą lokalne eksponaty, dokumenty i dzieła sztuki. W zbiorach archiwum znajdzie się obszerna dokumentacja dotycząca historii Czerwonych Khmerów. Budynek przystosowany ma być do zajęć edukacyjnych. Pojawią się więc biblioteka, liczne sale do nauki oraz audytorium.

W ramach programu użytkowego przewidziano także nietypowe dla Memorial Parku boisko sportowe, sady owocowe i ogrody warzywne. To wszystko z myślą o lokalnej społeczności. Sam fakt, że twórczynią obiektu jest Zaha Hadid uświadamia, że pomysłodawcy instytutu podeszli do tematu poważnie i z należytym szacunkiem.

Milena Glinojecka

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.