Architektura
ARCHITEKTURA
Stadion Narodowy według Zahy Hadid

ZAHA HADID PROJEKTY. Tokijski stadion narodowy projektu Zahy Hadid

 • Komentarze

Projekt Stadionu Narodowego w Tokio

Projekt Zahy Hadid zwyciężył w konkursie na Stadion Narodowy w Japonii. Tokijska arena będzie miała 80 tysięcy miejsc.

Fot: Zaha Hadid
 • Zaha Hadid
 • Stadion Narodowy w Japonii
 • Projekt Stadionu Narodowego w Tokio

Projekt Zahy Hadid zwyciężył w konkursie na Stadion Narodowy w Japonii. Tokijska arena będzie miała 80 tysięcy miejsc. Jedną z pierwszych dużych imprez będą mistrzostwa świata w Rugby w 2019 roku.

Pracownia Zahy Hadid wygrała konkurs na projekt Stadionu Narodowego w Japonii. Pokonała przy tym gigantów w dziedzinie projektowania obiektów sportowych jak Populos, czy Toyo Ito.

Igrzyska olimpijskie 2020

- Chcielibyśmy, aby stadion został zaprojektowany z myślą o naszej planecie. Zarówno pod względem formy, jak i użytych technologii – tłumaczył wybór Tadlo Ando, przewodniczący konkursowego jury.

Stadion ma być gotowy w 2018 roku. Jedną z pierwszych dużych imprez na nowym stadionie mają być mistrzostwa Świata w Rugby w 2019 roku. Obiekt ma też pomóc Japonii ubiegać się o organizację Olimpiady w 2020.

Zaha Hadid zostałą kobietą roku

Projekty Zahy Hadid

To kolejny duży projekt londyńskiej pracowni w Azji. W październiku w Pekinie zostało otwarte ogromne centrum handlowe Galaxy Soho projektu Zahy Hadid.

przeczytaj rowniez
 • Mistrzowie fotografii architektury: Balthasar Burkhard
  Mistrzowie fotografii architektury: Balthasar Burkhard

  Balthasar Burkhard słynie z czarnobiałych, wielkoformatowych serii fotograficznych. więcej

 • Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter
  Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter

  Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000

  Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej

 • Na granicy możliwości – wieżowiec Taipei 101
  Na granicy możliwości – wieżowiec Taipei 101

  Wieżowiec Taipei 101 w mieście Tajpej, stolicy Tajwanu. Mający 508 metrów gigant jest dzisiaj najwyższym budynkiem na świecie. Jego projektantom przyszło się zmierzyć z problemami trudnych warunków posadowienia (jakość gruntu określono jako niezadowalającą), silnych wiatrów  (tajfuny występują tu kilka razy w roku) i trzęsień ziemi (działka jest położona około 200 metrów od linii uskoku tektonicznego). Budynek należało wyposażyć w specjalny system tłumienia drgań i kołysania, by zapewnić możliwie jak największy komfort dziesięciu tysiącom jego użytkowników. Jednocześnie do poruszania się między  wszystkimi 101 kondygnacjami przeznaczono 61 wind, z czego dwie, zapewniające dojazd na najwyżej położone piętra osiągają rekordowe szybkości, potwierdzone wpisem do Księgi Rekordów Guinessa. więcej

Autor: mjc
Zdjęcia: Zaha Hadid, materiały prasowe
Data publikacji: 16.11.2012 09:44
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.